Reklama

Ropa

Rekordowa inwestycja Chevronu i Exxon Mobil

  • Ilustracja: SpaceX via YouTube

Exxon Mobil i Chevron wraz ze spółkami partnerskimi planują wydać 36,8 miliarda dolarów na rozwój pola naftowego Tengiz w Kazachstanie. Jak podał Wall Street Journal jest to największa inwestycja w branży naftowej od lata 2014 roku, kiedy zaczął się spadek cen surowca.

Informacja o planowanej inwestycji została podana na stronie internetowej koncernu Chevron. 27,1 miliarda dolarów ma zostać przeznaczone na nowe instalacje i urządzenia, 3,5 miliarda zostanie wydane na odwierty. Pozostałe 6,2 miliarda dolarów będzie stanowiło środki rezerwowe na nieplanowane jeszcze wydatki związane z eksploatacją pola naftowego.

"Teraz jest idealny czas na inwestycje" poinformował Dyrektor Chevronu na Eurazję i Środkowy Wschód Todd Levy. Z kolei Wiceprezes  koncernu ds. Produkcji i Eksploatacji Jay Johnson podkreślił, że do tej pory w pole naftowe Tengiz zainwestowano z sukcesami 37 miliardów dolarów, co było dodatkowym argumentem za podjęciem decyzji inwestycyjnej. Zaznaczył on również, że jest to pierwsza inwestycja w przemyśle naftowym w tym roku, której wartość przekroczy 10 miliardów dolarów.

Pole Tengiz odkryto w 1979 i obecnie jest ono jednym z największych miejsc wydobycia ropy naftowej na świecie. Dzienna produkcja ropy naftowej na tym polu w 2015 roku wyniosła 595 tysięcy baryłek. Po jego rozbudowie dzienne wydobycie zwiększy się o od 250 do 300 tysięcy baryłek. 

Produkcją ropy naftowej z pola Tengiz zajmuje się firma "Tengizchevroil". Chevron posiada największy udział w spółce, dysponując 50 procentami udziałów, ExxonMobil posiada 25 procent, kazachskie przedsiębiorstwo państwowe KazMunayGas - 20 procent, a pozostałe 5 procent należy do Lukarco - spółki-córki rosyjskiego Lukoilu.

Zobacz także: Wielki pożar w irańskiej rafinerii

Zobacz także: Walka o kształt polityki klimatycznej UE. "Berlińska misja ministra Szyszki"

Komentarze