Reklama

Gaz

Rekordowa ilość rosyjskiego gazu popłynęła przez Ukrainę

Fot. deepstereo / Flickr
Fot. deepstereo / Flickr

Wolumen rosyjskiego gazu transportowanego do Europy przez terytorium Ukrainy wzrósł w pierwszej połowie 2017 roku o 22% - poinformowała spółka Ukrtransgaz w swoim komunikacie.

„Wielkość tranzytu rosyjskiego gazu ziemnego przez ukraiński system przesyłowy wzrosła o w ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. o 22% - w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. W stosunku do roku 2015 wzrost wyniósł 64%. To najlepszy wskaźnik od pięciu lat i niemal 9 mld m3 gazu więcej, niż średnia w okresie styczeń-maj na lata 2013-2016” - czytamy w oświadczeniu.

Od początku roku przez Ukrainę przetransportowano 38,26 mld m3 gazu.

Powyższe dane prezentują się szczególnie interesująco, kiedy przypomnimy sobie o rosyjskich planach - obecnie niuansowanych - dotyczących zaprzestania tranzytu przez terytorium naszego wschodniego sąsiada po roku 2019. Choć pierwotne deklaracje były nader odważne, by nie rzecz buńczuczne, to od jakiegoś czasu najwyżsi przedstawiciele Federacji Rosyjskiej wyraźnie zostawiają sobie furtkę do rozmów twierdząc, że przesył będzie kontynuowany, jeśli jego warunki spełnią oczekiwania natury ekonomicznej. Warto mieć jednak na uwadze, że te zapowiedzi nie powinny działać specjalnie uspokajająco, ponieważ problemem dla Kijowa byłoby już samo ograniczenie przesyłu poniżej ok. 30 mld m3 gazu rocznie - jak wskazywał ukraiński wiceminister energii w rozmowie z Energetyka24.

Zobacz także: Szydło: Amerykańskie LNG jest elementem strategii bezpieczeństwa Polski

Zobacz także: Pionierskie Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu otwarte

Reklama

Komentarze

    Reklama