Reklama

Portal o energetyce

PSE zostały Operatorem Informacji Rynku Energii

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W życie weszła nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, zgodnie z którą PSE przyjęły obowiązki Operatora Informacji Rynku Energii. Spółka będzie odpowiedzialna za wdrożenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii i administrowanie nim - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne w poniedziałkowym komunikacie.

“Dla operatora systemu przesyłowego rozwój rynku detalicznego jest równie ważny jak rynku hurtowego, gdyż to właśnie na rynku detalicznym w bliskiej oraz dalszej perspektywie czasowej będą zachodzić przemiany kluczowe dla funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego” - powiedział cytowany w komunikacie prezes PSE Eryk Kłossowski.

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, która wprowadza do polskiej elektroenergetyki Operatora Informacji Rynu Energii (OIRE). Funkcję tę pełnić będą Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które jako OIRE wdrożą, a następnie będą administrować Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE) weszła w życie 3 lipca tego roku.

Jak informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w CSIRE będą gromadzone oraz przetwarzane informacje rynku energii niezbędne do realizacji procesów rynku energii elektrycznej, takich jak zmiana sprzedawcy energii elektrycznej czy też dokonywanie rozliczeń za jej sprzedaż oraz dostarczanie.

Dodano, że dzięki ujednoliceniu standardów informacji oraz automatyzacji ich przetwarzania zostaną usprawnione i przyspieszone procesy realizowane na detalicznym rynku energii elektrycznej w Polsce. Odbiorcy zyskają szerokie możliwości bezpłatnego dostępu do informacji, które ich dotyczą, w szczególności do danych pomiarowych energii elektrycznej w punkcie ich poboru energii. CSIRE zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa wymiany informacji.

“PSE mają niezbędne kompetencje oraz środki, aby pełnić funkcję Operatora Informacji Rynku Energii. Istotna jest przy tym niezależność PSE, a tym samym gwarancja równoważenia interesów różnych podmiotów oraz ról funkcjonujących na naszym rynku energii” - podkreśla cytowany w komunikacie minister Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Reklama
Reklama

“Cyfryzacja jest jednym z fundamentów funkcjonowania współczesnej energetyki. CSIRE pozwoli zarządzać danymi w sposób korzystny dla wszystkich podmiotów rynku energii elektrycznej, zwłaszcza konsumentów. Nowelizacja ustawy – prawo energetyczne to kamień milowy w realizacji tego celu” - dodaje cytowany w komunikacie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

PSE prowadzą obecnie przetarg na wybór wykonawcy systemu. W ciągu półtora roku zostaną opracowane niezbędne zmiany w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, której częścią będą Standardy Wymiany Informacji. Jest to dokumentacja, która szczegółowo opisuje sposób realizacji procesów rynku energii, w tym zakres informacji wymienianych za pośrednictwem CSIRE. System rozpocznie funkcjonowanie po 36 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od lipca 2024 roku.

Źródło:PAP
  • PSE

Komentarze