Reklama

Gaz

Prezes Gaz-System: Umowa ws. Baltic Pipe w 2018 r.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że umowa z duńską spółką Energinet dotyczącą budowy i eksploatacji gazociągu Baltic Pipe zostanie podpisana w przyszłym roku. 

 

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień oczekuje, że uruchomiony we wtorek drugi etap procedury Open Season na gazociąg Baltic Pipe zakończy się podpisaniem kontraktów przesyłowych. „Od strony technicznej podpisaliśmy już umowy przygotowujące projektowanie czy badania środowiskowe. Wszystkie te elementy mają skończyć się uzyskaniem kompletu pozwoleń na przeprowadzenie inwestycji i ten proces już rozpoczęliśmy" – powiedział Stępień w rozmowie z PAP.

Zobacz także: Zobacz także: Open season to nie koniec polsko-duńskich negocjacji ws. kosztów Baltic Pipe [ANALIZA]

Prezes Stępień zapowiedział także, że po procedurze Open Season i podpisaniu kontraktów projekt musi przejść testy ekonomiczne na podstawie zasada zatrwiedzonych przez reglatorów w obu krajach. Niezbędne będzie także pozyskanie zgód korporacyjnych. „To standardowe procesy, które muszą zapaść po obu stronach. Jeśli umowę podpiszemy w grudniu 2018 r., będzie to mieścić się w założeniach. Jeśli podpiszemy ją wcześniej, to będzie jeszcze lepiej” – powiedział dla PAP prezes Gaz-Systemu.

Przedstawiciel spółki poinformował także o planach rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu. Według zapowiedzi prezesa Gaz-System rozbudowa ma zostać zakończona w 2021 r. „Dzięki temu zwiększymy o 50% możliwości techniczne terminala” – powiedział Stępień dodając, że koszty rozbudowy terminalu spółka szacuje na kilkadziesiąt milionów złotych. Według niego "to nie jest duży koszt, zważywszy, że cała instalacja jest warta kilka miliardów". Prezes poinformował natomiast, że w sprawie budowy nowego zbiornika dla terminala decyzja jeszcze nie zapadła.

Zobacz także: Wiceprezes Gaz-System dla Energetyka24: Do końca października "konkretne oferty" na Baltic Pipe

Reklama

Komentarze

    Reklama