Elektroenergetyka

Prezes Enei: Nie wiadomo jeszcze czy opóźnienie w Kozienicach zwiększy koszt inwestycji

Mirosław Kowalik, prezes Grupy Enea, poinformował o otrzymaniu nowego harmonogramu budowy bloku 1075 MW w Kozienicach. Nie wiadomo jeszcze czy z powodu opóźnień wzrośnie koszt kontraktu na realizację inwestycji. 

Podczas konferencji wynikowej Enei, prezes Mirosław Kowalik odniósł się do zaangażowania kapitałowego Grupy w proces restrukturyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW).

„Jesteśmy jednym z trzech inwestorów. Trwają rozmowy jaki będzie model transakcji. Istotne jest opracowanie mapy drogowej pozwalającej postawić spółkę [KHW – przyp. red.) na nogi tj. zapewnić jej rentowność” – stwierdził menadżer.

Warto przypomnieć, że łączna kwota, która zostanie zainwestowana w KHW to 700 mln zł. Inwestorami są: Enea (350 mln zł), Węglokoks (150 mln zł), TF Silesia (200 mln zł). Nie wiadomo jeszcze jak do rządowej strategii restrukturyzacji katowickiej spółki odniesie się Komisja Europejska.

Prezes Kowalik podniósł również sprawę opóźnienia w budowie nowego bloku w Elektrowni Kozienice. Może ono sięgnąć nawet pół roku.

„Otrzymaliśmy propozycję nowego harmonogramu. Wnikliwie analizujemy tą informację (o opóźnieniu realizacji inwestycji – przyp. red.). Nie mam dostępu do szczegółowych wyliczeń czy cena kontraktu na budowę nowego bloku w Kozienicach wzrośnie. Odpowiedzialność za zdarzenie ponosi jeden z wykonawców” – stwierdził prezes Enei. 

Menadżer poinformował również, że strategia Grupy jest na ukończeniu i będzie kompleksowa. 

Zobacz także: Rynek mocy uratuje Polskę przed blackoutem? „Niepokojąca perspektywa 2020 r.”

Komentarze