Reklama

Gaz

Premier Włoch o Nord Stream II: UE stosuje podwójne standardy

W opinii premiera Włoch, Mateo Renziego, pozwalanie Niemcom na realizację projektu Nord Stream II jest objawem podwójnych standardów, którymi kieruje się Unia Europejska. Przywódca dodał również, że rozumie oczywiście znaczenie biznesu dla poszczególnych państw, ale wszystkich powinny obowiązywać jednakowe zasady.

„Akceptowanie działań Niemiec, mających na celu budowę Nord Stream 2, kiedy jednocześnie upada projekt South Stream, pokazuje, że UE prowadzi politykę podwójnych standardów w odniesieniu do Włoch” – mówił Renzi.

Przypomnijmy, że w grudniu 2014 r. Władimir Putin ogłosił zakończenie prac nad gazociągiem South Stream, który był pierwszą poważną próbą wykluczenia Ukrainy z tranzytu rosyjskiego surowca. Okazało się, że jego założenia są niezgodne z trzecim pakietem energetycznym UE, co spowodowało mocny sprzeciw ze strony Komisji Europejskiej, a w efekcie fiasko całej inicjatywy.

 „Powiedzieliście >nie< dla South Stream, a tu nagle się okazało, że mamy Nord Stream II. Kto tak zadecydował? Kiedy podnosiłem tą kwestię przy negocjacyjnym stole tylko Niemcy i Holandia wspierały aktualną linię działania UE. Rozumiem, że biznes jest ważny, ale ja uważam, że zasady powinny być takie same dla wszystkich i nikt nie powinien być uprzywilejowany” – dodawał premier włoskiego rządu.

Zobacz także: Niemcy wsparli budowę Nord Stream II

Zobacz także: Rosyjski minister: Rezygnacja z Nord Stream II to "strzał w stopę"

Komentarze