Reklama

Portal o energetyce

Pracownicy PGE Energia Odnawialna będą samodzielnie naprawiać łopaty turbin wiatrowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

PGE Energia Odnawialna już niedługo będzie samodzielnie wykonywać inspekcje i prace serwisowe w należących do spółki farmach wiatrowych. Siedmioro pracowników spółki otrzymało międzynarodowy certyfikat IRATA, uprawniający do pracy na wysokości w dostępie linowym.

Pracownicy PGE Energia Odnawialna zdali egzamin potwierdzający ukończenie pierwszego poziomu, w trzystopniowej skali szkoleń IRATA. Obecnie, zespół PGE EO, pod okiem doświadczonych instruktorów, odbywa ćwiczenia praktyczne na turbinach wiatrowych, jak również wykonuje prace związane z inspekcją łopat i wież. 

Docelowo, pracownicy spółki, po ukończeniu kolejnych kursów specjalistycznych, będą odpowiedzialni za doraźne i rutynowe naprawy łopat turbin wiatrowych, które dotychczas zlecane były firmom zewnętrznym. Działania te mają na celu uniezależnienie się spółki PGE Energia Odnawialna od usługodawców zewnętrznych w zakresie napraw i utrzymania turbin wiatrowych.

Międzynarodowe Branżowe Stowarzyszenie Przemysłowego Dostępu Linowego (IRATA) powstało pod koniec lat 80 w Wielkiej Brytanii z inicjatywy czołowych firm zaangażowanych w wykorzystywanie technik dostępu linowego do celów przemysłowych. Z czasem IRATA opracowała procedury bezpieczeństwa związane z wykonywaniem prac na wysokości oraz system szkolenia, który  jest obecnie uznawany za najlepszy na świecie i powszechnie akceptowany.

PGE Energia Odnawialna operuje 14 parkami wiatrowymi, w skład których wchodzi 255 turbin wiatrowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama