Reklama

Elektroenergetyka

Postępują prace przy rozbudowie Elektrowni Opole

Pod koniec stycznia ruszył montaż rusztu wewnętrznego kotła na bloku nr 5 w Elektrowni Opole. Ruszt wewnętrzny należy do zakresu robót części ciśnieniowej i, podobnie jak ruszt zewnętrzny, jest montowany przy użyciu wciągników hydraulicznych - tłumaczy Daniel Kopczyński, koordynator branży kotłowej z biura przygotowania, realizacji i rozliczenia inwestycji.

„Montaż rusztu wewnętrznego odbywa się wraz z wieszakami, stropem kotła oraz wężownicami przegrzewaczy pary, podgrzewacza wody ECO o łącznym ciężarze 3 200 ton (…) W pierwszej fazie montażu ruszt wewnętrzny zostanie zmontowany w całość na płycie kotła i podwieszony na strunach wciągników hydraulicznych (8 szt. o udźwigu 600 ton każdy) na wysokość 5 m ponad poziomem 0 m. Następnie wokół rusztu zostanie zabudowane rusztowanie elewacyjne z plandekami, które będą osłaniać przed warunkami atmosferycznymi rejon prac spawalniczych na elementach ciśnieniowych kotła” – wyjaśnia Kopczyński.

Daniel Kopczyński tłumaczy, że na tak przygotowanym obszarze pod kotłem rozpoczną się prace spawalnicze na rurach wieszakowych i wężownicach przegrzewaczy/ECO: „Technologia przewiduje 11 etapów montażowych wężownic poszczególnych stopni przegrzewaczy polegających na montażu poszczególnych pęczków wężownic, a następnie podniesieniu całości o kolejny poziom. Operacja montażu i podniesienia rusztu na docelową wysokość planowana jest na 4 miesiące. W tym czasie zostanie wykonanych ok. 10 000 spoin doczołowych oraz 0,5 km spoin  na płetwach ekranów części konwekcyjnej” – informuje.

Zakończenie montażu wężownic przegrzewaczy pozwoli na wciągnięcie rusztu na pozycję docelową 117 m i połączenie z rusztem zewnętrznym za pomocą połączeń śrubowych.

Posadowienie rusztu wewnętrznego zwolni front robót dla wykonania pozostałych połączeń elementów ciśnieniowych. Dla jednego kotła docelowo ma powstać 65 000 spoin montażowych” – podsumowuje Daniel Kopczyński.

Zobacz także: 

Zobacz także: 

Reklama

Komentarze

    Reklama