Reklama

Górnictwo

Porty w Szczecinie i Świnoujściu coraz popularniejsze

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

O ponad 5 proc. więcej ładunków przeładowano w portach w Szczecinie i Świnoujściu w ciągu 11 miesięcy br. niż w analogicznym okresie 2016 r. Wzrost zanotowały m.in. ropa naftowa i ruda. Mniej przeładowano natomiast węgla i zbóż.

„Obecnie mamy 5 proc wzrost przeładunków porównując analogiczny okres 2016 i 2017 r., a wiele wskazuje na to, że rok zamkniemy wielkością 25 mln ton przeładowanych” - powiedziała PAP w piątek Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu. Jak poinformowała, do końca listopada br. na nabrzeżach przeładowano prawie 23,5 mln ton towarów.

 

Największe dwucyfrowe wzrosty notują przeładunki ropy (52,5 proc.) i rudy (50,3 proc.).

 

„Zwiększone o ponad połowę przeładunki ropy wynikają z większego zapotrzebowania hut na ten surowiec. Jesteśmy naturalnym zapleczem dla przedsiębiorstw z Polski oraz ze Słowacji i Czech. Wielkość przeładunkowa jest uzależniona od produkcji w hutach – kiedy ona idzie pełną parą to i u nas wzrastają przeładunki rudy” - wyjaśniła. Jak dodała, wzrost przeładunków ropy i gazu „to efekt uruchomienia i pracy terminala LNG w Świnoujściu oraz większy import paliwa z Rosji”.

 

Mniejsze wzrosty zanotowały: kontenery (3,2 proc.), drobnica (4,5 proc.) i inne masowe (8 proc.).

 

Cały czas utrzymuje się spadek obsłużonego w portach węgla, który wyniósł 33 proc. O 25 proc. spadły także przeładunki zboża.

 

„Spadek przeładunków węgla to jest wyraźna tendencja spadkowa, która się utrzymuje od dwóch lub trzech lat” - oznajmiła Monika Woźniak-Lewandowska. „Dużym zaskoczeniem jest spadek przeładunku zbóż o ponad 25 proc., mimo otwartego w 2016 r. elewatora Ewa w Szczecinie. Wynik ten to efekt tegorocznych słabych plonów” - zaznaczyła.

 

Spółka przewiduje, że 2017 r. zamknie wynikiem przekraczającym 25 mln ton obsłużonych towarów. Bilans za ubiegły 2016 r. był także dodatni; porty obsłużyły o 4,1 proc więcej ładunków niż w 2015 r., zamykając rok wartością przekraczającą 24 mln ton obsłużonych towarów.

 

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jest spółką akcyjną z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwoma portami - w Szczecinie i Świnoujściu.

 

W porcie w Świnoujściu znajduje się przede wszystkim terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe towarów rolno-spożywczych. 

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama