• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Polski węgiel na Ukrainie? „Ukraińcy mają problemy z płatnościami”

LW Bogdanka jest zainteresowana sprzedażą węgla na Ukrainę. Zdaniem prezesa spółki problemem są jednak kwestie związane z płatnościami po stronie ukraińskiej. 

Krzysztof Szlaga, prezes LW Bogdanka pytany podczas konferencji wynikowej o możliwość integracji spółki z Katowickim Holdingiem Węglowym stwierdził, że „nie zna takich planów”. Bogdanka to część Grupy Enea, która wraz z Węglokoksem i TF Silesia inwestuje w KHW w ramach rządowego planu restrukturyzacji górnictwa (łącznie chodzi o 700 mln zł). 

Dyskusja z dziennikarzami dotyczyła także kwestii poprawiania wyników finansowych Bogdanki, która według Szlaga „dość dobrze radzi sobie na trudnym rynku taniego węgla”.

Menadżer przyznał, że spółka próbuje sprzedawać węgiel na Ukrainę. „Rozmawiamy z decydentami i największymi konsumentami. Tam jest problem zagwarantowania płatności za surowiec” – dodał menadżer.

Według prezesa LW Bogdanka: „Nie są prowadzone rozmowy o obniżeniu czternastek wypłacanych górnikom”.

Dyskusja z dziennikarzami dotyczyła również zakupu przez Eneę Elektrowni Połaniec, która kupuje węgiel z Bogdanki i KHW. Przedstawiciele spółki przyznali, że „jest to jeden z elementów analizy optymalizacji finansowej by stać się bardziej konkurencyjnym”.

Zobacz także: Bogdanka będzie sprzedawać węgiel na Ukrainę?

 

 

Komentarze