Polska największym producentem energii z węgla w Europie. Przegoniliśmy Niemcy

22 lipca 2020, 12:16
coal-471903_1920
Fot. Pixabay

Według think tanku Ember, źródła odnawialne odpowiadały za największą część generacji energii w Europie w pierwszej połowie 2020 roku. Polska stała się największym producentem energii z węgla w Unii Europejskiej.

Jak podaje portal Montel News, źródła wiatrowe, słoneczne, wodne i bioenergetyczne odpowiadały za 40% europejskiego zapotrzebowania na energię w pierwszych 6 miesiącach 2020 roku. Generacja elektryczności z OZE wzrosła o 11% w porównaniu do I połowy roku ubiegłego. Miały na to wpływ dobre warunki pogodowe, powiększenie parku jednostek wytwórczych oraz sytuacja na rynku elektroenergetycznym spowodowana koronawirusem.

Z kolei udział paliw kopalnych w zaspokajaniu potrzeb energetycznych Europy spadł o 18% - kluczowym czynnikiem warunkującym ten spadek było zmniejszone zapotrzebowanie na energię wywołane pandemią.

W sektorze kopalin najwięcej stracił węgiel kamienny (spadek o 34%) i brunatny (29%). Trendy te szczególnie wyraźnie zaznaczyły się w Niemczech, które spadły na drugie miejsce jeśli chodzi o liczbę terawatogodzin wygenerowanych z węgla. Miejsce na podium zajęła Polska, która pierwszy raz w historii wyprodukowała więcej energii z tego surowca niż swój zachodni sąsiad. Polska generowała też więcej elektryczności z węgla niż 25 pozostałych państw UE razem wziętych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24