Reklama

Atom

Polska chce współpracować z chińskim sektorem jądrowym

Fot. www.me.gov.pl
Fot. www.me.gov.pl

W trakcie wizyty w Chinach 11 lipca 2017 r. wiceminister energii Andrzej Piotrowski spotkał się z zarządem chińskiego koncernu CGN (China General Nuclear Power Group) pod przewodnictwem Shu Guogang. Tematem spotkania była możliwość współpracy między polskim i chińskim sektorem jądrowym oraz oczekiwania wobec dostawcy technologii na potrzeby pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. 

Podczas trwającej wizyty w Chinach delegacja Ministerstwa Energii, z podsekretarzem stanu Andrzejem Piotrowskim, zapoznaje się z potencjałem chińskiego przemysłu jądrowego wizytując funkcjonujące i nowo budowane elektrownie jądrowe, zakład produkujący duże komponenty elektrowni jądrowych oraz centra naukowo-badawcze. 

Delegacja odwiedziła m.in. ośrodek badawczy CGN, w którym zaprezentowano nowoczesne oprogramowanie umożliwiające modelowanie w przestrzeni wirtualnej konstrukcji elektrowni jądrowej i warunków jej utrzymania i eksploatacji.

Delegacja zapoznała się z funkcjonowaniem elektrowni jądrowych Daya Bay oraz elektrowni jądrowej  Fangchenggang należących do koncernu CGN. Ta ostatnia elektrownia wyposażona w 2 reaktory PWR rodzimej konstrukcji typu CPR-1000, uruchomiona została w 2016 r. Rozbudowa elektrowni o bloki 3 i 4 prowadzona jest w oparciu o zintegrowany chiński reaktor HPR1000 (Hualong One), który spełnia standardy bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Reaktory te mają pełnić rolę reaktorów referencyjnych dla elektrowni Bradwell B, którą CGN  planuje zbudować w Wielkiej Brytanii. 

Przedstawiciele ME odwiedzili również zakład produkujący urządzenia i wyposażenie elektrowni jądrowych w Guangzhou, należący do jednego z największych przedsiębiorstw w Chinach – koncernu Dongfang Electric Corp. Przy okazji wizyty delegacja spotkała się również z prezesem Huawei Energy Industry Group Panem Jerry Ji rozmawiając o perspektywach rozwoju inteligentnych sieci energetycznych w Polsce. Firma Huawei jest jednym z największych dostawców tego typu systemów na świecie. 

Podczas wizyty przedstawicielstwo  resortu energii odwiedzi również Uniwersytet Tsinghua w Pekinie, gdzie zapoczątkowany został chiński program reaktorów wysokotemperaturowych w oparciu o reaktor demonstracyjny HTR-10 uruchomiony w 2003 r. Reaktor tego typu może być wykorzystany jako źródło ciepła procesowego stosowanego np. do gazyfikacji węgla czy produkcji wodoru.

Zobacz także: NASA: pomysł na elektrownie jądrowe dla Marsa

Zobacz także: Francja zamierza zamknąć 17 reaktorów atomowych

Reklama

Komentarze

    Reklama