Reklama

OZE

Polenergia przed wyborem. Kto zainwestuje w bałtyckie farmy wiatrowe?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Sześć lub siedem spółek jest zainteresowanych współpracą z Polenergią w kwestii budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Decyzja w sprawie wyboru partnera ma zapaść do końca tego roku.

Jak podaje Puls Biznesu, Polenergia jest zainteresowana pozyskaniem know-how dla swych bałtyckich projektów. Źródła gazety donoszą, że wśród zainteresowanych podmiotów są Statoil, Vattenfall i Dong.

Zwłaszcza ta ostatnia firma, pochodząca z Danii, może mieć szczególnie duże szanse przy wchodzeniu na polski rynek offshore. Już w połowie czerwca portal Energetyka24 zauważył, że zmiany w prawie dotyczącym m.in. podatku od wiatraków mogą być powiązane z negocjacjami z Kopenhagą ws. gazociągu Baltic Pipe. Istnieje bowiem możliwość, że inwestycje w polskie morskie farmy wiatrowe były jedną z kart przetargowych przy ustalaniu szczegółów współpracy przy budowie połączenia.

Zobacz także: Duński targ - wiatr Bałtyku w zamian za Baltic Pipe? [KOMENTARZ]

Polenergia ma w portfelu dwa bardzo zaawansowane projekty farm wiatrowych (Bałtyk II i Bałtyk III), które posiadają już decyzje środowiskowe. Ich łączna moc to 1200 MW.

Komentarze