• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

PKP Energetyka planuje ekspansję w Niemczech

Fot. www.pkpenergetyka.pl
Fot. www.pkpenergetyka.pl

Prezes PKP Energetyka poinformował dzisiaj, że spółka planuje ekspansję zagraniczną. Najważniejszym obecnie kierunkiem jest rynek niemiecki, gdzie prowadzone są już zaawansowane rozmowy z Deutsche Bahn, zaś w ciągu miesiąca podpisany zostanie list intencyjny.

„Najważniejszy jest rynek niemiecki, przygotowujemy się do założenia spółki, prowadzimy rozmowy z Deutsche Bahn, mamy gotowy do podpisania list intencyjny z naszą siostrzaną spółką DB Bahnbau” - mówił Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka. „Jesteśmy atrakcyjnym partnerem, bo jesteśmy w stanie zwiększyć potencjał wykonawczy DB Bahnbau” - dodawał.

Prezes podkreslił również, że spółka rozwija swoją aktywność na Litwie (gdzie wystawiła niedawno pierwszą fakturę) oraz ma w planach Norwegię i Szwecję. Priorytetem jest jednak zapewnienie niezawodnych usług PKP PLK, największemu klientowi firmy. Służą temu inwestycje: „W 2016 zainwestowaliśmy w modernizację sieci 216 mln zł, trzykrotnie więcej, niż w czasach kiedy spółka była państwowa” - podkreślał Wojciech Orzech i zapowiadał zwiększanie tej kwoty, ponieważ: „(…) nie będziemy w stanie zapewnić odpowiedniej jakości pracy polskiej kolei bez zwiększenia inwestycji w sieć dystrybucyjną”. 

W 2017 roku spółka wyda na inwestycje w obszarze dystrybucji 309 mln zł. W perspektywie roku 2020 wydatki wyniosą, głównie związane na modernizacją sieci, ok. 1,5 mld zł. W pozyskiwanie kapitału mają zostać zaangażowane instytucje finansowe, w tym właściciel spółki CVC Capital Partners.

Zobacz także: Prezes PKP Energetyka: "Nie wyprzedajemy majątku firmy"

Zobacz także: Sejm: uchwalono nowelizację specustawy przesyłowej

Komentarze