Reklama

Gaz

PGNiG: zawarto umowę na zwiększenie dostaw gazu z Kataru

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Według informacji podanych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, spółka zawarła dodatkową umowę z Qatar Liquefied Gas Company Limited (Qatargas), na mocy której katarska spółka dostarczy polskiej firmie dodatkowe ilości skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Jak podało PGNiG, gaz będzie odbierany w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Całkowity wolumen LNG w ramach umów długoterminowych z Qatargas wzrośnie do 2 mln ton LNG na rok, co stanowi około 2,7 mld m sześciennych gazu, a w latach 2018-2020 do 2,17 mln ton LNG rocznie, czyli ok. 2,9 mld m sześciennych gazu.

Zobacz także: Prezes PGNiG dla Energetyka24: „6 marca mieliśmy nerwowy dzień. Zablokowaliśmy Gazprom na rok” [WYWIAD]

"W ocenie zarządu PGNiG, warunki cenowe umowy dodatkowej są satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii Grupy Kapitałowej PGNiG w zakresie optymalizacji zarządzania portfelem gazu ziemnego i mogą pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe PGNiG" - napisano w komunikacie.

 

Umowa dodatkowa będzie obowiązywała od początku 2018 r. do czerwca 2034 r.

 

Według PGNiG, dostawy LNG realizowane w ramach nowej umowy dodatkowej zwiększą dywersyfikację kierunków dostaw gazu w portfelu PGNiG i przyczynią się do optymalizacji zarezerwowanej przez PGNiG przepustowości terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Jakub Wiech/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama