• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

PGNiG: z terminalu w Świnoujściu wyjechało już 1000 cystern z LNG

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo umacnia pozycję w segmencie „LNG małej skali”. Od czerwca 2016 r. spółka sprzedała swoim klientom już ponad tysiąc cystern z gazem skroplonym.

,,Tysięczna cysterna dla klienta PGNiG została załadowana 20 marca. Dostępność gazu w formie skroplonej w terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu otworzyła możliwość rozwoju tego rynku nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie"- podkreśla Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG SA do spraw handlowych.

LNG transportowane jest w Polsce i za granicę cysternami o pojemności około 18 ton. Z pojazdów, skroplony gaz trafia bezpośrednio do stacji regazyfikacyjnych. Stacje te zasilają lokalne „wyspowe” sieci dystrybucji gazu, które nie są podłączone do ogólnokrajowej sieci dystrybucyjnej. Duża część dostaw trafia także bezpośrednio do przedsiębiorstw wykorzystujących LNG jako paliwo zasilające instalacje przemysłowe. Ze względu na fakt, że płynny gaz wykorzystywany jest coraz powszechniej jako paliwo żeglugowe, wśród odbiorców LNG są także firmy zajmujące się tzw. bunkrowaniem statków, czyli ich tankowaniem.

Zobacz także: Konsolidacja spółek paliwowych nadal aktualna? „W tle złoża norweskie” [KOMENTARZ]

,,Oceniamy, że tzw. branża „małego LNG” ma duże perspektywy wzrostu. To paliwo ekonomiczne i przyjazne środowisku, w przyszłości mogące znaleźć szersze zastosowanie także w transporcie kołowym" – wyjaśnia prezes Maciej Woźniak. ,,W czasie niespełna roku od uruchomienia działalności w tym segmencie, z miesiąca na miesiąc obserwujemy stały, dynamiczny wzrost wolumenu sprzedaży. Nasze obserwacje potwierdzają też doniesienia z innych miejsc w Europie i na świecie. Wzrost zainteresowania małym LNG to dzisiaj zjawisko powszechne" – uzupełnia.

W chwili obecnej terminal w Świnoujściu zapewnia możliwość załadunku na cysterny kołowe około 95 tys. ton LNG rocznie. To wielkość odpowiadająca ładunkowi jednego statku zawijającego do terminalu w ramach realizacji długoterminowej umowy
z Qatargas.

PGNiG SA działa na rynku LNG już od ponad 20 lat. Pierwsze dostawy były realizowane jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Wówczas spółka rozpoczęła sprzedaż LNG produkowanego przez należącą do PGNiG odazotownię w Odolanowie. Możliwość odbioru surowca na cysterny w świnoujskim terminalu zapewniła jednak warunki niezbędne dla dalszego rozwoju rynku – odpowiednio dużą skalę dostaw oraz ciągłość ich realizacji.

Komentarze