PGNiG z dostępem do ukraińskich magazynów gazu

30 października 2017, 16:18
Fot. PSG
Energetyka24
Energetyka24

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło kolejną umowę z ukraińskim operatorem sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. Nowy kontrakt umożliwi PGNiG korzystanie z podziemnych magazynów gazu znajdujących się na terytorium Ukrainy. 

Umowa otwiera PGNiG dodatkowe możliwości rozwoju działalności handlowej w zakresie obrotu gazem ziemnym na rynku ukraińskim. 

– Zgodnie z przyjętą strategią PGNiG dynamicznie zwiększa swoją aktywność na europejskich rynkach. Zawarcie umowy magazynowej z Ukrtransgaz jest istotnym elementem rozwoju działalności Spółki zmierzającym do wzmocnienia konkurencyjności naszej pozycji na Ukrainie – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. handlowych. 

Podpisana umowa to kolejny kontrakt zawarty w ostatnim czasie przez PGNiG z Ukrtransgazem. Również w październiku br. spółki podpisały umowę, która umożliwia PGNiG korzystanie z ukraińskich sieci przesyłowych. Wcześniej PGNiG we współpracy z ukraińskim kontrahentem ERU Trading rozpoczęło dostawy gazu na potrzeby własne operatora ukraińskiego w ramach wygranego przetargu organizowanego przez Ukrtransgaz.

– PGNiG od ponad roku sprzedaje gaz ukraińskim kontrahentom. Stale monitorujemy zmiany regulacyjne oraz rynkowe na Ukrainie, szukając nowych możliwości rozwoju dla prowadzonej tam przez nas sprzedaży. Obecnie opłaty za magazyny na ukraińskim rynku są na bardzo atrakcyjnym poziomie, dlatego widzimy potencjał w korzystaniu z nich przy okazji rozwijania sprzedaży gazu na Ukrainie – dodał wiceprezes PGNiG SA.

Podpisana przez PGNiG umowa ma charakter ramowy. W zależności od bieżących potrzeb i aktualnej sytuacji rynkowej PGNiG będzie mogło elastycznie korzystać z  magazynów gazu ziemnego Ukrtransgaz.

(PGNiG/jk)

Zobacz także: Nord Stream 2 nie powstanie? 3 kluczowe przeszkody [ANALIZA]

Zobacz także: Gazoport wznowił pracę. "Uszkodzenia z powodu wichury"

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Ad_summam
poniedziałek, 30 października 2017, 17:59

To jest jak najbardziej dobry krok, z punktu widzenia polskiej racji stanu. Dla nas jest niezwykle istotne żeby Ukraina była. I żeby była co najmniej neutralna względem Polski. Kto to neguje ten nie rozumie naszego położenia geopolitycznego, lub jest po prostu ruskim trollem.

Ordos
środa, 1 listopada 2017, 16:07

Na kresy.pl pisza, ze jest to ukryta forma podarowania gazu Ukrainie:P

Tweets Energetyka24