Gaz

PGNiG rozbudowuje swoje magazyny gazu

  • W hali produkcyjnej PZL-Świdnik w 2016 r. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu (KPMG) Mogilno to drugi co do wielkości podziemny magazyn gazu PGNiG SA. Jego modernizacja poprawiła niezawodność i wydajność obiektu. Po zakończeniu wieloletniego procesu inwestycyjnego KPMG Mogilno zwiększyło swoją pojemność czynną z 407 mln m3 do 586 mln m3 gazu wysokometanowego.

Podziemne magazyny gazu składują nadwyżki gazu w okresie letnim, a w okresie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na surowiec rośnie, uzupełniają system gazowniczy. Dodatkowo, KPMG Mogilno pełni rolę dostawcy dla odbiorców, którzy potrzebują stosunkowo dużej ilości gazu w krótkim czasie. Magazyn jest więc ważnym punktem na mapie krajowej sieci przesyłowej gazu, a układ sprężania powietrza jest jednym z najważniejszych elementów eksploatacyjnych obiektu. Sprężone powietrze zasila bowiem całą automatykę oraz turbiny gazowe.

Oczekiwania inwestora związane z projektem modernizacji układu sprężania oznaczały wymianę wszystkich urządzeń na najnowocześniejsze i bardziej wydajne.

W 2015 roku ABB zmodernizowała na tym obiekcie rozproszony system sterowania, który zainstalowała kilka lat wcześniej. Rozbudowany system 800xA został przygotowany do znacznie większej wydajności magazynu. Już po zakończeniu prac spółka objęła system serwisem prewencyjnym, umowa została podpisana na dwa lata.

System 800xA steruje całym procesem technologicznym: zatłaczaniem gazu do kawern lub – w zależności od potrzeby – przekazywaniem do gazociągów. – Umowa obejmuje serwis systemu 800xA oraz systemu zabezpieczeń ESD - HIPPS, sprawdzenie i ewentualną kalibrację czujników oraz sygnalizatorów współpracujących z tymi systemami z przeglądami prewencyjnymi i dostawą części zamiennych.

KPMG Mogilno zarządza spółka Gas Storage Poland sp. z o.o., która należy do GK PGNiG. Utworzony w kawernach solnych magazyn został uruchomiony w 1997 roku.

Zobacz także: PGNiG obejmie pole roponośne w Iranie? ,,Chcemy rozwijać współpracę"

Komentarze