Reklama

Wiadomości

Zielony wodór z Konina. ZE PAK zapowiada, że produkcja ruszy w tym półroczu

Elektrownia Konin (zdj. z 2012 r.)
Autor. ZE PAK / mat. prasowe

Do końca obecnego półrocza w ZE PAK S.A. powinna rozpocząć się produkcja wodoru – poinformował PAP prezes spółki Piotr Woźny. Inwestycja została wcześniej wstrzymana ze względów bezpieczeństwa.

Produkcja wodoru miała ruszyć w ZE PAK w zeszłym roku. Prace opóźniły się z powodu problemów z działaniem elektrolizera tego samego producenta w innym zakładzie, co wymusiło wstrzymanie instalacji sprzętu w konińskiej spółce. Jak poinformował PAP Woźny, dostawca sprzętu znalazł już metodę na rozwiązanie tego problemu.

– Mam nadzieję, że ten legendarny zielony wodór tryśnie do końca tego półrocza w Elektrowni Konin. Sam na to czekam i nie mogę się doczekać – dodał Woźny.

Reklama

Wodór z Konina

Umowę na dostawę elektrolizera HyLYZER 1000-30 do produkcji wodoru ZE PAK S.A. podpisał z Hydrogenics Europe N.V. (obecnie Accelera) w kwietniu 2020 r. Umowa obejmuje również dostarczenie niezbędnego oprzyrządowania: stacji sprężarek 350 bar (2x750 m3) oraz stacji do napełniania magazynów mobilnych wraz z usługą uruchomienia i serwisem. Wodór produkowany będzie dzięki energii pozyskiwanej ze spalania biomasy w Elektrowni Konin.

ZE PAK planuje dostarczać wodór m.in. do sześciu budowanych przez spółkę ogólnodostępnych stacji tankowania. Pierwsze dwie otwarto już w zeszłym roku w Warszawie i w Rybniku, kolejne mają powstać w Gdyni, Gdańsku, Wrocławiu i Lublinie.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama