Reklama

Wiadomości

Zielona transformacja w wielkopolskiej gminie. Kazimierz Biskupi przeszedł na prąd z OZE

Autor. ZE PAK / mat. prasowe

Zielony certyfikat potwierdzający wykorzystanie energii elektrycznej wyłącznie z odnawialnych źródeł przyznany został we wtorek gminie Kazimierz Biskupi (woj. wielkopolskie). Jesteśmy pierwszym tego typu samorządem w Polsce – powiedział wójt Grzegorz Maciejewski.

Umowę na dostarczanie energii elektrycznej samorząd podpisał ze spółką PAK-VOLT wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej ZE PAK S.A. Spółka dostarcza gminie energię na poziomie niemal 2,5 tys. MWh miesięcznie. Umowa obowiązuje do końca 2031 r.

Dostarczana energia elektryczna wytwarzana jest wyłącznie z odnawialnych źródeł – spalania biomasy oraz z elektrowni wiatrowych i słonecznych. Certyfikat potwierdzający użycie zielonej energii wręczył Maciejewskiemu prezes ZE PAK S.A. Piotr Woźny.

– Współpraca z gminą Kazimierz Biskupi to modelowy przykład współpracy z samorządem w procesie transformacji. Wykorzystanie zielonej energii wytwarzanej przez ZE PAK pozwoliło przynieść nie tylko korzyści dla środowiska, ale także dla budżetu gminy. To pokazuje, że sprawiedliwa transformacja jest możliwa i jest szansą również na oszczędności – powiedział Woźny.

Reklama

Wójt gminy Kazimierz Biskupi: jesteśmy pierwszym takim samorządem

– Jesteśmy pierwszym samorządem w Polsce, który w stu procentach korzysta z zielonej energii – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej wójt gminy Kazimierz Biskupi Grzegorz Maciejewski.

Jak dodał, gmina szacuje, że podpisana umowa da jej ponad 600 tys. zł oszczędności. Pieniądze mają zostać przeznaczone na kolejne inwestycje, które zmniejszą zużycie prądu, np. wymianę latarni na energooszczędne.

W przeszłości na terenie gminy Kazimierz Biskupi działała kopalnia węgla brunatnego. Obecnie samorząd, podobnie jak cały region, przechodzi transformację energetyczną w kierunku odnawialnych źródeł energii. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama