Reklama

Wiadomości

Vestas zbuduje fabrykę offshore w Polsce. Orlen podpisał kluczową umowę

Autor. Pixabay

Orlen podpisał w czwartek umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ws. budowy terminala instalacyjnego w Świnoujściu. W Szczecinie zaś powstanie fabryka elementów do turbin duńskiej firmy Vestas.

Reklama

"Jeden z najnowocześniejszych portów instalacyjnych powstanie w Świnoujściu" – ocenił w czwartek podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. "Wydzierżawiliśmy 20 ha gruntów" – kontynuował, wskazując, że inwestycja zostanie skończona na przełomie 2024 i 2025 roku.

Reklama

Wskazał, że inwestycja będzie realizowana przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w zakresie toru dojścia i nabrzeża, a inwestorem w zakresie infrastruktury będzie PKN Orlen.

"Powstaną dwa nabrzeża: każde o długości 250 m, które będą mogły obsłużyć największe jednostki pływające do budowy offshore i nie tylko. W tym porcie będzie również można montować wstępnie i turbiny, i maszty do wysokości ponad 100 m, udźwigu 1000 ton. I ten port da nam gwarancję inwestowania na Bałtyku" – powiedział Obajtek.

Reklama

Czytaj też

Podkreślił, że powstaną dodatkowe miejsca pracy w Szczecinie i Świnoujściu.

"Tu, w Szczecinie powstanie fabryka gondoli do turbin +piętnastek+ (firmy) Vestas" – poinformował Obajtek. Dodał, że zostanie zakończona w 2024 r. i będzie zatrudniać ok. 700 osób.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama