Reklama

Wiadomości

Szykowane są zmiany dla net-billingu. Rząd odsłania karty ws. propozycji dla prosumentów

Autor. scalatore1959 / Envato Elements

Jest pierwszy krok, na który mogli czekać prosumenci rozliczający się w net-billingu. MKiŚ pracuje nad zmianą przepisów, by mogli pozostać przy sprzedaży energii elektrycznej z mikroinstalacji po cenach miesięcznych.

Jednym ze „100 konkretów”, czyli obietnic do zrealizowania przez pierwsze 100 dni rządów, przedstawionych przez Koalicję Obywatelską przed wyborami, było „Przywrócenie korzystnych zasad rozliczania produkowanej energii dla prosumentów – niższe rachunki za prąd dla inwestujących w fotowoltaikę”. Co prawda pierwsze 100 dni rządu już za nami, ale wygląda na to, że w nieodległej przyszłości coś w tej kwestii się zmieni.

Rząd próbuje uratować prosumentów z net-billingiem

W wykazie prac Rady Ministrów pojawił się wpis, z którego wynika, że rozpoczęto prace nad projektem nowelizacji ustawy o OZE i innych ustaw. Jednym z elementów noweli mają być zmiany dla prosumentów (posiadaczy własnej mikroinstalacji OZE, najczęściej fotowoltaicznej), którzy rozliczają się w systemie net-billing.

Reklama

Aktualnie w net-billingu prosumenci sprzedają nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje po średnich cenach miesięcznych. Od 1 lipca 2024 r. mieli przejść na ceny godzinowe, zależne od cen na giełdzie. Nowela – wynika z ogólnego opisu w wykazie – to zmieni. Po 1 lipca tego roku prosumenci będą mogli pozostać przy rozliczeniach w cenach miesięcznych.

Czytaj też

„Prosumenci będą jednak mogli, składając oświadczenie sprzedawcy, zmienić sposób rozliczeń na rozliczenie w oparciu o rynkową godzinową cenę energii elektrycznej. Zachętą do zmiany systemu rozliczenia będzie możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) do 30 proc.” – czytamy w dokumencie. Ci, którzy pozostaną przy cenach miesięcznych, nadal będą korzystali ze zwrotów na poziomie do 20 proc. wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym.

Nad przepisami pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Planowane jest, że projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w II kwartale br.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama