Reklama

Wiadomości

Polacy wolą iść w OZE niż w węgiel. Aż 80% chce rozwoju źródeł odnawialnych

Fot. Pixabay

Blisko 80 proc. ankietowanych uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe i słoneczne, elektrownie wodne) - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” w ostatnich dniach lipca.

Można zauważyć także wysokie poparcie dla pomysłu budowy terminali gazowych i zwiększania importu tego surowca. Opowiada się za tym blisko połowa respondentów, co daje drugie miejsce wśród wskazań ankietowanych.

Zwolenników większego wydobycia węgla było – 44,6 proc. Budowę elektrowni atomowych poparło prawie 40 proc. respondentów.

Za zniesieniem embarga na węgiel z Rosji opowiedziało się 12,6 proc. badanych.

Czytaj też

"Kiedy zostaną zaspokojone elementarne potrzeby życiowe, większą uwagę zwraca się na jakość życia. I większe znaczenie ma ekologia" – mówi prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Poparcie dla OZE jest niezależne od preferencji politycznych. Polacy bardziej realistycznie patrzą na problematykę energetyczną niż nasz rząd" – komentuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Sondaż pokazuje, że zielone źródła energii popiera 86 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 90 proc. PO i 96 proc. Lewicy. Wśród głosujących na PSL i Kukiz'15 wynosi ono 59 proc.

Ankietowani mieli możliwość wyboru kilku odpowiedzi. Badanie CATI przeprowadzono w dniach 29-30 lipca na próbie 1100 respondentów.

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. as123

    W tej sprawie wszystko zależy to od zadanego pytania. Można sformować tak pytanie aby uzyskać oczekiwaną odpowiedź. 1. Czy wolisz aby prąd był pozyskiwany z OZE czy z węgla? Odp. OZE 2. Czy chcesz aby prąd był pozyskiwany z OZE jeżeli może to rodzić kłopoty z dostarczaniem prądu czy wolisz prąd pozyskiwany z węgla? Odp. Węgiel ¯\_(ツ)_/¯ Podobnie wygląda większość ankiet. Na etapie pisania pytań wiadomo jak a będzie odpowiedź Powinien być zakaz publikowania i analizowania odpowiedzi bez podania dokładnie zadanego pytania.