Reklama

Wiadomości

PGE i Uczelnia Łazarskiego będą kształcić przyszłych ekspertów z zakresu morskiej energetyki wiatrowej

Fot.: PGE
Fot.: PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała umowę z Uczelnią Łazarskiego o uruchomieniu kierunku studiów zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej. To pierwszy taki kierunek w Polsce i odpowiedź na potrzeby krajowego rynku energetycznego.

Reklama

W Polskim systemie szkolnictwa wyższego nie było od tej pory takiego kierunku. Opracowany przy współpracy PGE oraz warszawskiej Uczelni Łazarskiego kierunek studiów podyplomowych „Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji" jest odpowiedzią na potrzeby rynku energetycznego w Polsce w celu zapewnienia kadr naukowych i wyspecjalizowanego personelu pod rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Reklama

Kierunek powstanie we współpracy z ekspertami, ds. zarządzania, regulacji, ryzyka, finansów, jak i inżynierów oraz menedżerów, pochodzących zarówno z PGE jak i z rynku. Rocznie przewidzianych jest 50 miejsc, jednak Uczelnia zakłada, że zainteresowanie wśród studentów może być znacznie wyższe.

Czytaj też

„Branża offshore w Polsce potrzebuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Najlepszym sposobem na skuteczną budowę rodzimego rynku morskiej energetyki wiatrowej jest wykształcenie przyszłych specjalistów na polskich uczelniach" - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Reklama

By móc osiągnąć ambitny cel neutralności klimatycznej, Grupa PGE planuje wybudowanie elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy zainstalowanej do 6,5 GW do 2040 roku. Już teraz realizuje inwestycje o łącznej mocy ok. 3,5 GW.

„Nasza Uczelnia posiada duże doświadczenie w zakresie kształcenia kadr na potrzeby tego rodzaju projektów w zakresie zarządzania, finansów oraz prowadzenia procesów inwestycyjnych. Kształcenie będzie prowadzone przez specjalistów praktyków, posiadających wieloletnie doświadczenie, powszechnie uznawanych za wybitnych profesjonalistów w swoich dziedzinach aktywności" - dodaje prof. dr hab. Maciej Rogalski, rektor Uczelni Łazarskiego.

Niewykluczone, że najlepsi studenci podejmą współpracę z PGE po ukończeniu kierunku - podkreśla Wojciech Dąbrowski

Reklama

Komentarze

    Reklama