Reklama

Wiadomości

Panele fotowoltaiczne niezgody. Drobny błąd wojska i... jest gorąco między Argentyną a Chile

Farma fotowoltaiczna na Ziemi Ognistej, która ma zasilać bazę argentyńskiej marynarki
Autor. tierradelfuego.gob.ar

Argentyńska marynarka w wyniku „niezamierzonego błędu” zainstalowała po chilijskiej stronie granicy panele słoneczne, mające zasilać jej bazę na Ziemi Ognistej. Wywołało to stanowczy protest prezydenta Chile Gabriela Boricia – podały w poniedziałek argentyńskie media.

– Powinni zabrać te panele słoneczne jak najszybciej. Albo to zrobią, albo my to zrobimy – powiedział Borić na konferencji prasowej w Paryżu, gdzie przebywał z oficjalną wizytą. Zażądał od Argentyny „poszanowania granic” i „szacunku dla naszego terytorium”.

Borić oświadczył również, że rozmawiał na ten temat z prezydentem Argentyny Javierem Mileiem. Obaj przywódcy uczestniczyli w weekend w szczycie pokojowym w sprawie Ukrainy w szwajcarskim kurorcie Buergenstock.

Panele zainstalowano przy argentyńskiej bazie na wyspie Ziemia Ognista (Isla Grande de Tierra del Fuego) w pobliżu wejścia do Cieśniny Magellana od strony Atlantyku.

Reklama

Argentyna zdejmie panel PV po chilijskiej stronie

Argentyńska marynarka ogłosiła w poniedziałek po południu czasu miejscowego (późnym wieczorem w Polsce), że wysłała już personel, który zdejmie panel słoneczny zainstalowany „na terytorium bratniej republiki Chile” i przeniesie go na stronę argentyńską – przekazał portal Infobae.

Instalacja panelu trzy metry w głąb terytorium Chile była wynikiem „niezamierzonego błędu” – napisano w komunikacie. Argentyńscy urzędnicy twierdzili, że błąd popełniła firma, której zlecono rozmieszczenie paneli.

Tymczasem w kręgach rządowych w Buenos Aires pojawiają się oskarżenia, że nagłaśnianie tej sprawy przez Boricia było motywowane kwestiami związanymi z polityką wewnętrzną Chile – podał argentyński dziennik „La Nacion”.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama