Reklama

Wiadomości

Nowe dane o OZE w Polsce. PV i wiatrakom został niecały gigawat do kolejnego kamienia milowego

Autor. elxeneize / Envato Elements

28962 MW – tyle wynosi moc zainstalowana w fotowoltaice (małych instalacjach i dużych farmach) i wiatrakach w Polsce. To stan na 1 czerwca br. Zapewne jeszcze w tym roku tylko te dwie technologie przekroczą granicę 30 GW.

10276 MW mocy w wiatrakach i 18686 MW w fotowoltaice – to najnowsze szacunki Polskich Sieci Elektroenergetycznych dotyczące mocy zainstalowanej tych dwóch odnawialnych źródeł energii (OZE) w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

W kwietniu na łamach Energetyki24 opisywaliśmy podobne podsumowanie. Wówczas energetyka wiatrowa i słoneczna dysponowały 28121 MW mocy zainstalowanej (według danych z 29 lutego i 1 kwietnia). W ciągu kilku miesięcy przybyło więc kolejnych kilkaset megawatów.

W Polsce przekroczyliśmy już 30 GW mocy zainstalowanej w OZE (wliczając w to źródła na biomasę czy hydroenergetykę). Zapewne w tym roku tylko w wiatrakach i fotowoltaice zostanie osiągnięty podobny poziom. Na liście PSE o planowanych przełączeniach czeka kilka dużych projektów PV (fotowoltaicznych) i wiatrowych, duża część z nich ma terminy wyznaczone na drugą połowę 2024 r.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama