Reklama

Wiadomości

Energa i Northland ze wspólną spółką. Zajmie się serwisowaniem wiatraków na Bałtyku

offshore wind, morska farma wiatrowa, mfw,
Autor. Envato / chuyu2014

Energa Wytwarzanie z grupy Orlen i kanadyjskie Northland Power powołały Baltic Offshore Service Solution. Wspólny podmiot będzie zajmować się zarządzaniem morskimi farmami wiatrowymi, które rozwija Orlen.

„Nowa spółka będzie świadczyć wyspecjalizowane usługi serwisowe dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, związane m.in. z aspektami technicznymi, operacyjnymi, komercyjnymi i kontraktowym” – poinformował Orlen.

Spółka powołana przez Energę Wytwarzanie oraz Northland Power (partnera Orlenu przy projekcie Baltic Power) ma być odpowiedzialna także za funkcjonowanie Centrum Zarządzania Morskich Farm Wiatrowych, które będzie zajmować się monitorowaniem, kontrolą i koordynacją offshore wind (morska energetyka wiatrowa).

Reklama

Rozwój MFW na Bałtyku

Jak tłumaczy Orlen w komunikacie, spółka Baltic Offshore Service Solution ma korzystać z doświadczeń Energi Wytwarzanie w sektorze odnawialnych źródeł energii. Spółka zależna Orlenu zarządza już m.in. 6 farmami wiatrowymi, odpowiada za konserwację poszczególnych elementów farm wiatrowych i przeprowadza tam inspekcje techniczne.

Grupa Orlen i Northland Power wspólnie realizują na Bałtyku projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, o mocy do 1,2 GW, która produkcję czystej energii rozpocznie w 2026 r.

Reklama

Orlen przypomniał, że „morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z filarów strategii Orlen 2030”, która zakłada, że Grupa Orlen do końca dekady będzie posiadała 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, w tym morskich farmach wiatrowych.

Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama