Reklama

OZE

Rekordowa inwestycja niemieckiej spółki w farmę wiatrową w Macedonii Płn.

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Zajmująca się inwestycjami w energię ze źródeł odnawialnych niemiecka spółka wpd planuje budowę w Macedonii Północnej elektrowni wiatrowej o mocy 400 MW, której wartość wyceniono na 500 mln euro. Będzie to największa inwestycja typu greenfield w tym kraju - poinformował we wtorek macedoński premier Zoran Zaew.

"To największa inwestycja greenfield w historii niepodległej Macedonii Północnej" - przyznał Zaew.

Elektrownia wiatrowa Virovi, określona przez rząd projektem strategicznym, ma pomóc państwu w odejściu od węgla na rzecz energii odnawialnej. Rząd Zaewa planuje osiągnięcie celu 700 MW, otrzymywanych z zielonej energii, których większość ma być generowana przez mającą powstać na północy kraju farmę wiatrową.

Prace mają rozpocząć się za trzy lata i zakończyć w 2027 roku, jednak umowę o strategicznym partnerstwie z wpd podpisano na 45 lat. Projekt ma zredukować roczną emisję dwutlenku węgla o 310 tys. ton oraz zaopatrzyć w prąd 290 tys. gospodarstw domowych.

Rząd Macedonii Płn. nie będzie dotować projektu, zobowiązał się jednak do pomocy w zdobyciu wszystkich wymaganych od wpd zezwoleń. 

reklama
reklama
Źródło:PAP

Komentarze