Reklama

OZE

NFOŚiGW startuje z nowym programem geotermalnym. W puli 300 mln zł

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program geotermalny dla samorządów. Pieniądze można zdobyć m.in. na odwierty w poszukiwaniu gorących źródeł - poinformował w piątek Fundusz. Budżet programu to 300 mln zł.

Gminy zainteresowane dotacją będą mogły składać wnioski między 15 a 30 września br. Do rozdysponowania w pierwszej rundzie jest 150 mln zł, a cały budżet sięga 300 mln zł.

Przedstawiciele funduszu wyjaśnili, że program "Udostępnianie wód termalnych w Polsce” będzie pomagał realizować przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych, które później mają być wykorzystywane w produkcji ciepła lub energii elektrycznej do ogrzewania.

Program przewidziany jest na pięć lat (2020-2025), ale umowy będą podpisywane do 2022 r.

Nabór wniosków odbędzie się w trybie konkursowym, a o dotacje mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki.

"W nowym programie Narodowy Fundusz stawia na bardziej racjonalne wydatkowanie środków oraz zmniejszenie komplikacji towarzyszących przygotowywaniu projektów robót geologicznych, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby dotowanych odwiertów geotermalnych. Powinno to pozwolić na uzyskanie lepszych efektów w zakresie rozwoju geotermii przy mniejszych nakładach finansowych i mniejszym ryzyku udostępnienia zasobów wód termalnych. Po rozpoznaniu złóż termalnych kontynuacja przedsięwzięć może nastąpić w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW +Polska Geotermia Plus+" - poinformował NFOŚiGW.

Fundusz podkreślił, że geotermia to w polskich warunkach najlepsze, najczystsze odnawialne źródło energii. Oprócz tego, że jest bezemisyjne i nie generuje odpadów, ma też szereg innych zalet: jest w pełni dyspozycyjne, całkowicie bezpieczne, niekontrowersyjne, akceptowalne społecznie i nie ingeruje w krajobraz

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama