Reklama

OZE

Kornecka: obecny system rozliczeń prosumentów powinien obowiązywać jeszcze przez kilka lat

Fot. Twitter/Anna Kornecka
Fot. Twitter/Anna Kornecka

Obowiązujący system rozliczeń prosumentów, czyli opustów wymaga korekty, ale dotychczasowe rozwiązania powinny obowiązywać jeszcze przez kilka lat - uważa wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

W ubiegłym tygodniu zakończyły się konsultacje projektu noweli Prawa energetycznego i ustawy o OZE, które przewidują m.in. likwidację od 1 stycznia 2022 roku obowiązującego dotychczas systemu rozliczeń prosumentów. Zgodnie z propozycją resortu klimatu i środowiska wchodzący na rynek po 2021 r. otrzymają możliwość sprzedaży tzw. sprzedawcy zobowiązanemu całości nadwyżek energii elektrycznej po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału. Obecnie prosumenci za wprowadzoną do sieci jedną jednostkę energii mogą potem odebrać za darmo 0,8. Dla instalacji o mocy co najmniej 10 kW współczynnik ten wynosi 0,7.

MKiŚ przekonywało, że mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal będzie się opłacała instalacja paneli fotowoltaicznych i produkcja z nich prądu. Dodawano, że ci którzy zainstalują panele do końca br. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka pytana w poniedziałek na konferencji o projektowaną nowelę przypomniała, że od dłuższego czasu nad reformą systemu opustów pracowano także w MRPiT. Ministerstwo złożyło także swoje uwagi do projektowanych przez MKiŚ przepisów.

"Mamy założenia reformy systemu opustowego, który jako taki musi ulec pewnej korekcie, ale postulujemy wydłużenie systemu opustowego na pewno na okres jeszcze kilku lat" - powiedziała Kornecka.

Wiceszefowa MRPiT dodała, że liczy na to, iż w dialogu z resortem klimatu wypracowane zostanie kompromisowe rozwiązanie. "Sygnały płynące z MKiŚ są na razie dość optymistyczne, że jest wola dialogu i mamy nadzieję, że nasze stanowisko, postulaty zostaną uwzględnione" - podsumowała.

Reklama
Reklama

Niedawno wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska informował, że regulacje wprowadzające zmiany w modelu rozliczania prosumentów mogą wejść w życie najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku.

"1 stycznia regulacja nie wejdzie w życie. To jest niemożliwe ze względu na proces legislacyjny, który trwa około roku. Możemy się spodziewać, że ustawa wejdzie w życie najwcześniej 1 lipca 2022 roku, a może nawet i 1 stycznia 2023 roku” - przekazał PAP Biznes wiceminister Zyska.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama