Reklama

OZE

Amazon i Shell inwestują w samoloty na wodór

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Startup, który chce zasilać samoloty wodorem, ZeroAvia, przekazał w środę, że zabezpieczył 21,4 miliona dolarów w rundzie finansowania prowadzonej przez Breakthrough Energy Ventures Billa Gatesa w celu opracowania bezemisyjnych samolotów komercyjnych.

Wspierającymi start-up z Kalifornii, który wykonał 10 lotów testowych sześciomiejscowymi samolotami napędzanym wodorem, byli między innymi Amazon i gigant energetyczny Royal Dutch Shell.

Wodór, który podczas spalania wytwarza wodę, jest postrzegany jako potencjalna alternatywa dla przemysłu lotniczego, dużego użytkownika paliw kopalnych. Wodór można wytwarzać z paliw kopalnych lub z wody przy użyciu elektrolizy, chociaż jest to kosztowny proces.

„Jest to branża kapitałochłonna, więc bardzo ważne jest, aby inwestorzy pomogli w tym procesie” - powiedział Reuterowi dyrektor generalny ZeroAvia, Val Miftakhov, mówiąc, że samolot to „maszyna żądna mocy, zwłaszcza podczas startu”.

Reklama

Reklama

ZeroAvia, która prowadzi loty testowe w Wielkiej Brytanii, ma na celu loty komercyjne na odległość do 800 km przy użyciu samolotów od 10 do 20 miejsc do 2023 r. oraz komercyjnych odrzutowców zdolnych do przewiezienia do 200 pasażerów na 4800 km do 2030 r.

Miftakhov powiedział, że jego startup spodziewa się, że samoloty do lotów towarowych będą eksploatowane przed komercyjnymi samolotami pasażerskimi.

W najnowszej rundzie ZeroAvia zebrała 34,4 miliona dolarów, przeznaczając gotówkę na rozbudowę technologii dla większych samolotów. Nawiązał również współpracę z British Airways, aby zbadać, w jaki sposób przewoźnik mógłby w przyszłości przejść na samoloty napędzane wodorem.

Wsparcie Amazona pochodzi z 2-miliardowego funduszu Climate Pledge Fund. Gigant e-commerce, który zamierza prowadzić działalność neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 r., zamówił elektryczne samochody dostawcze od Mercedes-Benz Daimler AG i startupu Rivian.

Fundusze Shell pochodziły z Shell Ventures, jednostki, która pobudza inwestycje w energię słoneczną i inne odnawialne źródła energii.

Wśród inwestorów znalazła się również firma venture capital Horizons Ventures z Hongkongu.

Reklama

Komentarze

    Reklama