• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Orlen jedynym właścicielem czeskich rafinerii. „Prawomocna decyzja”

  • Lądownik Schiaparelli, fot. Airbus Defence and Space SAS 2014 A. Gilbert, ESA

Czeski Urząd Antymonopolowy oddalił odwołanie w sprawie nabycia przez Unipetrol (kontrolowany przez PKN Orlen) udziałów Eni w Ceska Rafinerska. Tym samym strona polska już prawomocnie stała się jedynym udziałowcem spółki, która kontroluje rafinerie w Kralupach i Litvinowie.

W grudniu 2014 r. Unipetrol uzyskał zgodę czeskiego Urzędu Antymonopolowego na przejęcie od włoskiego koncernu Eni akcji Ceska Rafinerska stanowiących 32,445% kapitału zakładowego spółki. Decyzja była jednak nieprawomocna.

Jak informuje Lidovky.cz organ antymonopolowy odrzucił właśnie odwołanie branżowego stowarzyszenia Unie Nezávislých Petrolejářů (zrzeszającego niezależnych operatorów i dystrybutorów sektora petrochemicznego w Czechach) wobec swojej wcześniejszej decyzji. Tym samym stała się ona prawomocna a Unipetrol został jedynym udziałowcem Ceska Rafinerska i należących do niej rafinerii w Kralupach i Litvinowie.

Tuż przed decyzją Urzędu Antymonopolowego czeskie media alarmowały, że strona polska ma zamiar zamknąć zakłady petrochemiczne nad Wełtawą (o czym szerzej pisałem tutaj). Powodem publikacji tego typu (a było ich sporo w ostatnim czasie) jest niechęć wielu środowisk politycznych i biznesowych w Pradze do ekspansji Orlenu na lokalnym rynku paliwowym. Mimo to jest ona kontynuowana.

Komentarze