Reklama

Elektromobilność

Opublikowano projekty pierwszego polskiego auta elektrycznego

Fot. Paul Krueger / Flickr.com
Fot. Paul Krueger / Flickr.com

ElectroMobility Poland opublikowało zgłoszenia do konkursu na karoserię pierwszego polskiego auta elektrycznego. Zwycięski projekt, na podstawie którego zostanie stworzony prototyp samochodu, zostanie ogłoszony 12 września.  

ElectroMobility Poland SA z informuje, że na stronie http://konkurs.emobilitypoland.pl/ dostępna jest galeria wszystkich prac, zakwalifikowanych do trwającego konkursu na karoserię polskiego samochodu elektrycznego. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń 66 spełniło wymogi formalne, 27 prac zgłosiły biura projektowe, a 39 projektów pochodzi od osób fizycznych. Pierwsza oficjalna prezentacja prac konkursowych odbyła się dziś podczas wrocławskiego Kongresu Regionów.

„Wysoki poziom merytoryczny projektów spowodował, że Jury konkursu będzie miało z czego wybierać. Efektowność wizualizacji jest dowodem na to, jak wielki potencjał drzemie w polskich projektantach i inżynierach. Chcemy skorzystać z tych atutów na rodzimym rynku.” – mówił podczas wystąpienia Prezes ElectroMobility Poland Maciej Kość.

Zobacz także: Elektromobilność: rusza konkurs na polski samochód elektryczny

„To pierwszy, ale bardzo ważny etap prac nad polskim samochodem elektrycznym. Żeby za kilka lat sprzedać samochód made in Poland, już dziś trzeba dbać, aby produkt wpisywał się w oczekiwania ludzi.” – uważa Piotr Zaremba, Szef Projektu Electromobility Poland – „Konkurs ma pokazać jakiego samochodu chcą kierowcy w naszym kraju. Potem przyjdzie czas na prototypy i krótkie serie, które będziemy poddawać weryfikacji przyszłych użytkowników. Dokładne odzwierciedlenie oczekiwań polskiego konsumenta może być naszym wyróżnikiem na rynku motoryzacyjnym.”

Jury Konkursu będzie obradować w lipcu i sierpniu,  a rozstrzygnięcie nastąpi 12 września podczas uroczystej gali. Konkurs wyłoni 5 zwycięskich wizualizacji, na podstawie których powstaną jeżdżące prototypy.

Zobacz także: Ogłoszono skład Jury konkursu na polski samochód elektryczny

Spółka ElectroMobility Poland została założona przez cztery polskie  koncerny energetyczne (PGE Polska Grupa Energetyczna, Enea, Energa oraz Tauron Polska Energia) pod nadzorem Ministerstwa Energii. Każda ze spółek powołujących ElectroMobility Poland objęła po 25 proc. kapitału akcyjnego.

Elektromobilność to jeden z kluczowych  projektów w strategii polskiego rządu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Zainicjowane działania przyniosą krajowej gospodarce korzyści ekonomiczne, społeczne, a także poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczeń, generowanych przez transport.

Zobacz także: Dyrektor ElectroMobility Poland dla Energetyka24: Wyprodukujemy 300 tys. „polskich Tesli”

kn/ElectoMobility Poland

Reklama

Komentarze

    Reklama