Obajtek: PKN Orlen na początku maja złoży wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia PGNiG

30 kwietnia 2021, 11:37
840_472_matched__pevzdb_DanielObajtek
Fot. PKN Orlen
Energetyka24
Energetyka24

PKN Orlen na początku maja złoży wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na przejęcie PGNiG – poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jego zdaniem, UOKiK może zdecydować, że potrzebny będzie drugi etap analiz.

"Wniosek do UOKIK w sprawie PGNiG złożymy na początku maja. Komisja Europejska uznała, że UOKiK będzie kompetentnym organem do oceny tej transakcji, dlatego zdecydowała, że sprawa może być rozpatrywana w Polsce” – powiedział PAP Biznes prezes Obajtek. 

„Po decyzji Komisji Europejskiej o przekazaniu wniosku do UOKiK, to polski regulator będzie analizował stopień koncentracji w poszczególnych obszarach działalności koncernów. Myślę, że będzie to robił bardzo wnikliwie i raczej nie obejdzie się bez drugiej fazy analiz” – dodał.

Pod koniec marca Komisja Europejska przekazała UOKiK zbadanie koncentracji grup PKN Orlen i PGNiG. 

Reklama
Reklama

Transakcja ma polegać na przejęciu przez PKN Orlen bezpośredniej kontroli nad PGNiG. 

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały 14 lipca 2020 roku list intencyjny w sprawie rozpoczęcia tego procesu. 23 lipca PKN Orlen i PGNiG zawarły umowę o współpracy oraz o zachowaniu poufności.

Według wcześniejszych zapowiedzi finalizacja przejęcia PGNiG przez PKN Orlen mogłaby nastąpić do końca 2021 roku. W tym samym czasie możliwe jest też zamknięcie transakcji przejęcia przez płocki koncern Grupy Lotos. 

Prezes Obajtek poinformował, że PKN Orlen dołoży starań, aby jeszcze w drugim kwartale przedstawić strukturę połączenia Orlenu, Grupy Lotos i PGNiG. 

Zgodnie z harmonogramem w ciągu najbliższych miesięcy PKN Orlen powinien przedstawić Komisji Europejskiej partnera przy przejęciu aktywów Grupy Lotos. Prezes podtrzymuje, że rozmowy są prowadzone z kilkoma potencjalnymi partnerami, ale zaznacza, że jest za wcześnie na konkrety. Podkreśla jednak, że wśród potencjalnych partnerów ani bezpośrednio, ani pośrednio nie będzie firm rosyjskich. (PAP Biznes)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
adam
sobota, 1 maja 2021, 12:32

No i dobrze, niech dziala i niech sie rozwija, na pewno bedzie to z duza korzyscia dla wszystkich. Ma facet łeba na karku

hipokryta
czwartek, 6 maja 2021, 20:33

Ty,tak, na powaznie;-))),chyba mazut do passata lejesz,bo paliwo po 5,5 najdroższe stacje w kraju,po połączeniu nic ich nie ograniczy

Jasniwidz
poniedziałek, 10 maja 2021, 21:10

Niech zabronią jeździć na paliwo tak jak zabraniają palić węglem zobaczymy jak długo pociągnie

Raf
poniedziałek, 3 maja 2021, 14:11

Maaa... Zwłaszcza jeżeli chodzi o powiększanie własnego majątku

Tweets Energetyka24