• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Naimski: zabezpieczamy dostawy z Zachodu na wypadek wojny gazowej

fot. me.gov.pl
fot. me.gov.pl

Podczas odbywającej się dziś w Warszawie konferencji „Gaz dla Polski 2017” minister Piotr Naimski poinformował o działaniach zmierzających do zabezpieczenia dostaw z Zachodu na wypadek wybuchu kryzysu gazowego. Polityk odniósł się również do kwestii budowy Korytarza Norweskiego, który ma powstać do 2022 r. Jego zdaniem do tej daty zostaną zrealizowane także połączenia międzysystemowe środkowoeuropejskich rynków gazowych.

„Jest oczywistą rzeczą, że zdążymy z projektami dywersyfikującymi dostawy gazu do 2022 r. Ten termin jest związany z datą zakończenia realizacji kontraktu jamalskiego z Gazpromem” – stwierdził Naimski.

 

„Projekt połączenia z szelfem norweskim przez Danię jest w końcowej fazie rozmów ustalających warunki tej inwestycji. Ta inwestycja musi się rozpocząć otwarciem procedury open season. Projekt jest o tyle skomplikowany, że ma więcej niż dwóch uczestników. Jesteśmy jednak na dobrej drodze do osiągnięcia konsensusu” – dodał polityk.

Zobacz także: Naimski: chcemy wybudować w Polsce hub i dostarczać gaz na Ukrainę

„Połączenia regionalne służące Korytarzowi Norweskiemu będą ukończone przed 2022 r. Harmonogramy budowy interkonektorów zostały uzgodnione z projektem Korytarza Norweskiego” – kontynuował minister.

 

„Tysiące km przesyłowych rur są obecnie budowane przez Gaz System, który może do tego celu używać specustawy przesyłowej” – zwrócił uwagę Naimski.

 

„Na forum UE jesteśmy w ostatniej fazie negocjowania rozporządzenia SoS, czyli mechanizmu solidarnościowego w przypadku przerwania dostaw do kraju członkowskiego” – dodał polityk

 

„W ramach kryzysu możemy rewersowo Gazociągiem Jamalskim otrzymać ponad 5 mld m3 surowca. Był jednak spór czy w razie kryzysu surowiec będzie dostarczany do magazynów Gazpromu w Niemczech czy do Polski. Zapisy zaczynają jednak wyglądać korzystnie dla naszego kraju” – skonkludował minister.

Komentarze