• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Naimski o bezpieczeństwie energetycznym: budujemy połączenie z szelfem norweskim

  • Fot. USAF/Wikipedia
  • Fot. Pixabay

Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapytany o poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski, stwierdził, że jest on na satysfakcjonującym poziomie, podkreślając jednak znaczenie projektowanego połączenia gazowego ze złożami norweskimi.

W programie Prosto w Oczy, emitowanym przez Telewizję Republika, Naimski wypowiedział się na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski ,,Jego poziom jest dobry”- powiedział. ,,Nie jesteśmy zagrożeni odcięciem dostaw energii elektrycznej czy surowców energetycznych, ale musimy o to dbać. Bezpieczeństwo energetyczne nie jest dane raz na zawsze”.

Zobacz także: Naimski dla Energetyka24: Nowa strategia PSG kluczowa dla "rozprowadzenia" gazu z Korytarza Norweskiego

Minister wypowiedział się też w kwestii dywersyfikacji źródeł energii. ,,Jeśli chodzi o dostawy gazu zza granicy, to budujemy połączenie z norweskim szelfem”. Naimski wspomniał też o elektroenergetyce. ,,PSE poprawiają jakość swoich połączeń, to jest także kwestia budowy nowych elektrowni”. 

Projekt, o którym mówił Naimski to Baltic Pipe- planowany gazociąg pomiędzy Polską i Danią o przepustowości 7,5 do nawet 10 mld m3 surowca rocznie. Miałby powstać do 2022 r. I stanowić element tzw. Korytarza Norweskiego, a więc sieci rurociągowej, za pomocą której możliwe byłoby sprowadzanie błękitnego paliwa z Morza Północnego i Norweskiego do Europy Środkowej.

Komentarze