Reklama

Gaz

Morawiecki wskazał datę pierwszej dostawy amerykańskiego LNG do Polski

Fot. www.polskielng.pl
Fot. www.polskielng.pl

Prawdopodobnym jest, że w ciągu najbliższego roku-półtora do terminalu LNG w Świnoujściu zawinie pierwszy statek z amerykańskim LNG - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w rozmowie z radiową Jedynką.

Wicepremier podkreślił, że priorytetem rządu jest nie tylko zapewnienie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, ale również dbałość o cenę - kluczową dla rozwoju krajowej gospodarki: „Nie chcemy kupować za każdą cenę. Chcemy mieć tę alternatywną drogę zakupu gazu, ale jednocześnie chcemy, żeby cena była odpowiednia dla polskich klientów i dla polskiego przemysłu”. Mateusz Morawiecki dodał w tym kontekście, że najbliższego roku-półtorej możemy się spodziewać, że do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zawinie pierwszy metanowiec z amerykańskim LNG.

Wicepremier odniósł się również do kwestii bezpieczeństwa energetycznego i problemów, jakie dla naszego regionu generuje uzależnienie od dominującego dostawcy ze Wschodu: „Bardzo zależy nam na dywersyfikacji i uniezależnieniu się od gazu rosyjskiego. Wiemy, jakiemu szantażowi podlegamy my, Ukraina, kraje Europy Środkowej. Bardzo mocno oponujemy przeciwko Nord Stream 2, czyli gazociągowi, który biegnie przez Bałtyk, i który nas bardzo uzależnia” - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: "Gazprom z myśliwego stanie się zwierzyną?" Norweski ekspert o presji prawa unijnego [ANALIZA]

Zobacz także: Niemcy przeprowadzą konsultacje społeczne w sprawie budowy Nord Stream 2

Reklama

Komentarze

    Reklama