Reklama

Portal o energetyce

Ministerstwo Energii: Nie pracujemy nad połączeniem Orlenu i Lotosu

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Wiceminister Energii Michał Kurtyka poinformował, że resort nie pracuje nad połączeniem PKN Orlen i Grupy Lotos.

W odpowiedzi na zapytanie poselskie z 21 marca br., Kurtyka napisał, że w sprawie połączenia spółek PKN Orlen i Grupy Lotos, "uprzejmie informuję, iż Ministerstwo Energii nie prowadzi prac dotyczących połączenia ww. podmiotów".

W połowie lutego br. przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział, że choć poziom udziału skarbu państwa w PKN Orlen jest bezpieczny, to jednak trzeba go podnieść. "Połączenie Orlenu z Lotosem to pomysł, dzięki któremu w połączonej firmie wzrósłby udział procentowy skarbu państwa" - mówił.

Po tej wypowiedzi Kowalczyka szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że rząd nie podjął "jeszcze" żadnych działań w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos. "W ramach rządu nie podjęliśmy jeszcze żadnych działań w tej sprawie" - mówił.

Zobacz także: ME: rząd nie prowadzi działań w sprawie konsolidacji Lotosu i Orlenu

Grupa Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w tym segmencie w Europie. Posiada spółki zależne na Litwie, w Niemczech, w Czechach oraz w Kanadzie.

Grupa Lotos zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Jest producentem i dostawcą m.in. benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, oleju napędowego do celów opałowych (lekki olej opałowy), paliwa lotniczego oraz ciężkiego oleju opałowego. Koncern specjalizuje się także w produkcji i sprzedaży olejów smarowych i asfaltów.

Krzysztof Nieczypor/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama