• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Minister energii dla Energetyka24: Przejęcie Elektrowni Połaniec przez Eneę gwarancją niezawyżania cen energii

W rozmowie z Energetyka24 minister Krzysztof Tchórzewski odniósł się do kwestii sfinalizowania zakupu nowoczesnej elektrowni węglowej Połaniec przez Grupę Enea. Zdaniem polityka transakcja wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i „daje gwarancję niezawyżania cen energii”.

„Kibicowałem Enei w tym zakupie dlatego, że po pierwsze utrwala to bezpieczeństwo energetyczne Polski” - stwierdził w rozmowie z Energetyka24 minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej przejęciu Elektrowni Połaniec przez wielkopolską grupę elektroenergetyczną. 

„W energetyce obawiam się inwestorów typowo kapitałowych, którzy myślą tylko o zysku dla swoich właścicieli. W tym obszarze [energetyki – przyp. red.] potrzeba jednak inwestycji długoterminowych. Te inwestycje zapewnia w warunkach polskich spółka publiczna, która jest kontrolowana przez państwo, ale jednocześnie jest tu widoczny udział inwestorów drobnych jak i obywateli, a także kapitału zewnętrznego. To powoduje, że z jednej strony wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne, z drugiej strony funkcjonowanie jest tu typowo rynkowe” – dodał szef resortu energii.

„To daje także gwarancję, że nie będzie sztucznego zawyżenia cen energii. Ten ciąg technologiczny powoduje, że nasz system energetyczny w Polsce, z punktu widzenia obserwacji innych systemów energetycznych traktuje jako dobry, nawet jako wzorcowy” –  uzupełnił swoją wypowiedź dotyczącą zakupu Elektrowni Połaniec przez Eneę Krzysztof Tchórzewski.

Zobacz także: Tchórzewski: Bezpieczeństwo energetyczne może wzmacniać cele biznesowe

Polityk odniósł się również do kwestii synergii jaką wielkopolska grupa elektroenergetyczna zamierza wykorzystać dzięki przejęciu kopalni w Bogdance, która będzie zaopatrywać w węgiel z jednej strony budowany w Kozienicach blok węglowy, a z drugiej strony najnowszy nabytek – Elektrownię Połaniec.

„W 2007 r. dokonałem pilotażu poprzez włączenie dwóch kopalń do Tauronu. Na przestrzeni lat to zdało egzamin i stąd kontynuacja tego procesu” – stwierdził w rozmowie z Energetyka24 Tchórzewski.

„Chodzi o związek kapitałowego górnictwa węgla kamiennego z energetyką. Faktycznie podporządkowanie wydobycia węgla energetyce poprzez wejście kapitałowe. W pewnym sensie energetyka obecnie ratuje spółki górnicze przed upadłością, ale z drugiej strony zapewnia sobie w ten sposób wgląd w koszty wydobycia, a więc te inwestycje w przyszłości się zwrócą” – skonkludował minister. 

Węglowa elektrownia Połaniec położona jest we wsi Zawada koło Połańca w woj. świętokrzyskim. Ma moc 1811 MW brutto, składa się z ośmiu bloków energetycznych o mocy 225 MW każdy. W 2013 roku zbudowano tam blok opalany biomasą.

Komentarze