Reklama

Ropa

ME: rząd nie prowadzi działań w sprawie konsolidacji Lotosu i Orlenu

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk mówił w czwartek, że udział Skarbu Państwa w PKN Orlen jest bezpieczny, ale trzeba go podnieść. Jego zdaniem połączenie Orlenu z Lotosem to pomysł, dzięki któremu w połączonej firmie wzrósłby udział procentowy SP.

"W ramach rządu nie podjęliśmy jeszcze żadnych działań w tej sprawie" - powiedział w piątek Tchórzewski.

Na pytanie dziennikarzy o to, że informacje o ewentualnym połączeniu obu firm paliwowych dobrze zostały przyjęte przez rynek - akcje spółek znacznie wzrosły w czwartek - minister Tchórzewski podkreślił, że Komisja Europejska oczekuje konkurencji na tym rynku.

Zobacz także: Konsolidacja Lotosu i Orlenu potrzebna? ,,Ukróci wewnętrzną konkurencję"

Jak twierdzi redaktor naczelny portalu Energetyka24, konsolidacja ukróciłaby wewnętrzną konkurencję w Polsce, ale też wzmocniła konkurencyjność polskiego sektora paliwowego w Europie oraz wytworzyłaby efekt synergii w wielu obszarach (np. w wydobyciu surowców). Fuzja Orlenu i Lotosu zwiększyłaby rozmiary docelowe podmiotu, a co za tym idzie również jego zamówień. To z kolei polepszyłoby pozycję negocjacyjną podczas rozmów dotyczących np. dostaw ropy" - ocenił.

Jakub Wiech/PAP

 

Reklama

Komentarze

    Reklama