Reklama

Gaz

Matkowski: Korytarz Północny kluczowy dla redefinicji relacji z Gazpromem

  • Chińczycy zakupili 55 śmigłowców w wariancie Mi-171E - fot. Russian Helicopters

W rozmowie dla Energetyka24.com Adam Matkowski, Przewodniczący Rady Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych, podkreślił, że rezygnacja Polski z kontraktu długoterminowego z Gazpromem jest realnym i pożądanym scenariuszem. Jest ona jednak zależna od realizacji Północnego Korytarza Gazowego.

„Jestem w pełni zwolennikiem tego co Pan Minister Naimski powiedział. Jest to wypowiedź jak najbardziej realistyczna. Jej realizacja jest rzecz jasna uzależniona od powstania Północnego Korytarza Gazowego, którego elementem ma być Baltic Pipe” – zaznaczył na początku Adam Matkowski.

„Terminal w Świnoujściu, Baltic Pipe plus porozumienia z krajami sąsiadującymi z Polską pozwolą na bardziej biznesowe stosunki z Gazpromem. Nie będziemy za wszelką cenę rezygnować z gazu rosyjskiego. W nowej sytuacji rozmowy z Gazpromem będą miały jednak przebieg partnerski, biznesowy i oparty o rynek europejski” – dodał Przewodniczący Rady Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

„Uważam, że realizacja Północnego Korytarza Gazowego do momentu zakończenia się polskiego kontraktu długoterminowego z Gazpromem jest możliwa. Wymaga to determinacji i spełnienia szeregu warunków. Nie widzę jednak powodów aby wątpić w  możliwość  jego realizacji” – zakończył swoją wypowiedź Ekspert.

Zobacz także: Gazprom zdruzgotany wypowiedzią ministra Naimskiego

Zobacz także: Terminal LNG w Świnoujściu odebrany od wykonawcy

Komentarze