Reklama

Elektromobilność

Kurtyka: Ustawa o elektromobilności w styczniu 2018

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych ma stymulować nowe technologie w polskiej energetyce – zapowiedział wiceminister energii Michał Kurtyka. Dziś projekt ustawy ma trafić do konsultacji społecznych i międzyresortowych, które potrwają do maja. 

Rozwój elektromobilności oraz stosowania takich paliw jak LNG i CNG, takie mają być skutki rządowego projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, który trafi w czwartek do konsultacji społecznych i międzyresortowych - poinformował wiceminister energii Michał Kurtyka.

"Chciałbym, by ta ustawa mogła wejść w życie od stycznia 2018 r." - wskazał podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

Zobacz także: Kurtyka: Polska i Niemcy bez alternatywy dla elektromobilności

Zobacz także: Kurtyka: elektromobilność kołem zamachowym innowacji w gospodarce

Jak podał, konsultacje potrwają do końca maja. Michał Kurtyka wyjaśnił, że nowa ustawa ma stymulować rozwój elektromobilności i zastosowania takich paliw jak LNG i CNG. Określi też przepisy, dzięki którym będzie można rozbudować sieć ładowania "elektryków" oraz tankowania LNG i CNG.

Ustawa przewiduje m.in., że przy zakupie samochodu elektrycznego będzie można liczyć na niższą akcyzę. Elektryki będą mogły jeździć buspasami oraz parkować za darmo na płatnych parkingach. W ogólnodostępnym punkcie ładowania właściciel elektryka będzie też mógł wybrać dostawcę usługi ładowania, u którego będzie miał abonament lub będzie mógł wykupić taką usługę jednorazowo.

Projekt zakłada, że do 2025 roku 50 proc. pojazdów centralnej administracji publicznej będzie elektryczna, zaś jednostki samorządu terytorialnego będą miały w tym czasie 30 proc. takich pojazdów.

kn/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama