Reklama

Elektromobilność

Krok w stronę elektromobilności: kolejne miasta instalują ładowarki elektroaut

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Pierwsze stacje ładowania samochodów elektrycznych sieci Greenway Infrastructure Poland zostały już zainstalowane w Bielsku-Białej, Rzeszowie oraz Poznaniu. Greenway Infrastructure Poland – operator powstającej sieci już podpisał umowy na dostawę ładowarek dla wszystkich 75 punktów realizowanych w ramach obecnej fazy projektu.

,,Pierwsze instalacje zrealizowaliśmy w Gemini Park w Bielsku-Białej, Millenium Hall w Rzeszowie oraz we Franowo Park w Poznaniu" – mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland. ,,Zarządcy i właściciele tych lokalizacji, uznali, że nasz program jest znakomitą okazją do otwarcia się na elektromobilność. Ich klienci mogą teraz zasilać auta z naszej sieci, co jest wygodne zarówno pod względem samego procesu ładowania, jak i z uwagi na prosty sposób rejestracji".

Stacje Greenway powstają w sąsiedztwie centrów handlowych, stacji benzynowych czy restauracji  oraz przy głównych drogach. Według tego klucza zostały wybrane lokalizacje wszystkich powstających stacji. Właściwa lokalizacja powinna znajdować się w optymalnej odległości, aby nawet samochód o niedużej baterii mógł przemieszczać się na długim dystansie. Lokalizacja musi też zapewniać kierowcy minimum komfortu podczas ładowania (kierowcy elektryków spędzają na ładowaniu min. 20 – 30 min.). Chodzi też o kwestie bezpieczeństwa, dostęp do internetu (ładowarki podłączone są do sieci) i, oczywiście, do sieci energetycznej.

O ile sama budowa przyłącza i instalacja ładowarki to kilka dni, to proces dokumentacyjny jest znacznie bardziej czasochłonny.

,,Po podpisaniu umowy z właścicielem obiektu, analizujemy możliwości przyłączenia do sieci energetycznej" – tłumaczy Damian Gadzialski, dyrektor zarządzający Greenway Infrastructure Poland. ,,W dużej liczbie przypadków przyłączenia takie są realizowane do sieci wewnętrznej danego obiektu. Kiedy nie mamy tej możliwości, występujemy o przyłącze do sieci zewnętrznej, zarządzanej przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej.  Może to potrwać nawet 14 miesięcy".

Po określeniu sposobu przyłączenia przygotowywany jest projekt, określający gdzie dokładnie będzie posadowiona stacja i jaki będzie przebieg przyłącza. Po przejściu odpowiedniej procedury administracyjnej kolejne działania następują już szybko. Położenie kabla w wykopie lub instalacja w obiekcie zajmuje 1-2 dni, zależnie od skomplikowania terenu. Na koniec – posadowienie ładowarki, konfiguracja oraz testy.

Do końca października powstanie w sumie 16 stacji. Greenway Infrastructure Poland już podpisał  umowy na dostawę 75 stacji ładowania. Do 2020 roku powstanie blisko 200 ładowarek.

Warto nadmienić, że z zainstalowanej w grudniu ub. r. stacji testowej w Galerii Mokotów do tej pory korzystano ponad 2.100 razy.

Sieć jest realizowana przy wsparciu unijnym w ramach instrumentu Łącząc Europę. Dofinansowanie projektu to kwota ponad 3 milionów euro.

jw/materiały prasowe

Komentarze