Reklama

Portal o energetyce

Koreańczycy zbudują największą morską farmę wiatrową na świecie

Fot. Department of Energy and Climate Change / Flickr
Fot. Department of Energy and Climate Change / Flickr

Korea Południowa poinformowała oficjalnie, że rozpoczęto prace związane z budową największej na świecie morskiej farmy wiatrowej. Wartość projektu przekracza 40 miliardów dolarów.

Park offshore, bo tak chyba należałoby określić przedsięwzięcie, powstanie na szelfie w pobliżu Sinan - około 400 kilometrów na południowy zachód od Seulu. Moc instalacji wynieść ma ponad 8,2 GW. Uruchomienie zaplanowano na rok 2029. Farma będzie aż siedmiokrotnie większa od największego obecnie kompleksu wiatrowego na świecie.

W inwestycję zaangażowane są Korea Electric Power, SK E&S oraz Doosan Heavy Industries & Construction. Aktywnie zaangażowane mają być również lokalne społeczności.

Reklama
Reklama

Reailzacja projektu zaowocować ma powstaniem ok. 120 tysięcy nowych miejsc pracy. Poważnej redukcji (o 10 mln ton rocznie) zmniejszy się z kolei emisja dwutlenku węgla do atmosfery. W roku 2030 Koreańczycy chcą dysponować w energetyce wiatrowej mocami na poziomie 16,5 GW - obecnie to ok. 1,67 GW.

„Dzięki temu projektowi przyspieszamy przechodzenie na zieloną energię i bardziej energicznie zmierzamy w kierunku neutralności klimatycznej” - mówił podczas uroczystości  prezydent Mun Jae-in. Koreańczycy planują, że w 2034 roku 40% miksu stanowić będą odnawialne źródła energii. Oznacza to wielki wysiłek inwestycyjny, ponieważ obecnie to „zaledwie” 15%. 

Reklama

Komentarze

    Reklama