Kończy się miejsce na farmy słoneczne. Rozwiązaniem agrofotowoltaika

12 marca 2021, 09:14
solar-panels-1794467_1280
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Szybki rozwój fotowoltaiki w Polsce może zwolnić z powodu braku miejsca pod nowe farmy. Jedną z recept na to może być agrofotowoltaika, czyli łączenie na jednym obszarze upraw rolnych i specjalnych paneli - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki.

Moc źródeł fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyła w styczniu 2021 r. 4 GW. Tylko w ciągu ub.r. moc ta wzrosła trzykrotnie, z 1,3 GW do niemal 4 GW. Rozwój fotowoltaiki przyspiesza, ponieważ w 2019 r. przyrost mocy zainstalowanej w polskim systemie wyniósł ponad 150 proc.

Jak jednak wskazuje szefowa Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki Ewa Magiera, w perspektywie jest spowolnienie dynamiki rozwoju PV, spowodowane m.in. brakiem miejsca pod budowę farm słonecznych. "Szansą na dalszy dynamiczny rozwój PV w Polsce jest agrofotowoltaika" - mówi PAP Magiera.

Instalacje tzw. Agro-PV są specjalnie projektowane, by na terenie, na którym się znajdują, można było jednocześnie prowadzić uprawy. Panele są ustawiane wyżej, mogą pełnić funkcję zacienienia na otwartym polu, pokrywać uprawy szklarniowe itp. Szczególnie w gorących i suchych latach, rośnie jakość upraw bez konieczności dodatkowego nawadniania - wskazuje Magiera.

image
 

Jak dodaje, konstrukcje paneli na wysokościach powyżej 3 m mogą chronić uprawy przed skutkami opadów nawalnych czy gradu. Wśród innych korzyści wymienia stałe wpływy z tytułu dzierżawy gruntu pod instalację PV.

"Inwestycje fotowoltaiczne nie wykluczają się z działalnością rolniczą. Przeciwnie – uzupełniają się i otwierają przed właścicielem gruntów nowe możliwości" – ocenia Ewa Magiera. "Rozwój agrofotowoltaiki to więcej niż nowa ścieżka dla sektora słonecznego. To możliwość integracji produkcji czystej energii z produkcją żywności i droga do zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki" – podkreśla szefowa PSF.

Szefowa PSF wskazuje, że istnieją rodzime firmy, które są w stanie sprostać wyzwaniom technicznym związanym z budową projektów agrofotowoltaicznych.

"Nasze dwa zakłady produkcyjne pozwalają na podejmowanie innowacyjnych na rynku projektów, takich jak konstrukcje ruchome czy konstrukcje na farmy Agro-PV" – zapewnia w rozmowie z PAP prezes Energy5 Piotr Żbikowski. Firma dostarcza kompleksowych rozwiązań z zakresu systemów mocowań modułów PV.

Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, widząc potencjał agrofotowoltaiki w Polsce, powołało specjalną grupę roboczą, której zadaniem będzie m.in. identyfikowanie barier rozwojowych. Jak mówi PAP szef grupy Roman Karbowy, w Polsce palącą kwestią jest uregulowanie stanu prawnego tego typu instalacji.

"Obecnie obszar pod panelami PV powinien zostać wyłączony z produkcji rolnej. Praktycznie niemożliwe jest lokalizowanie paneli PV na gruntach klasy III i lepszych. Wyłączenie z produkcji rolnej pozbawia również rolnika dopłat bezpośrednich. Trudno również ocenić, jak powinien kształtować się podatek rolny od tak zagospodarowanych gruntów" - wymienia Karbowy. Te kwestie wymagają jak najszybszych dyskusji i analiz, by Polska mogła skorzystać z zalet takich rozwiązań - dodaje.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Pueblon
piątek, 12 marca 2021, 13:58

Problem chyba bardziej polega na tym, że sama idea farm fotowoltaicznych chybiona. Stawiając je gdzie się da wpływamy na lokalny - a pośrednio i na globalny - klimat, zmniejszamy parowanie wilgoci itd. Panele powinno się stawiać tam, gdzie już natura przegrała - najlepszym miejscem są... dachy budynków. Stawianie tam paneli może wyłącznie poprawić sytuację (zakładając, że bilans "ekologiczny" paneli PV od wytworzenia po utylizację nie jest ujemny).

Tweets Energetyka24