Reklama

Klimat

Zandberg: Pakiet Fit for 55 to walka z „klimatycznym dumpingiem”

Fot. partiarazem.pl
Fot. partiarazem.pl

Przyjęcie pakietu legislacyjnego Fit for 55 będzie ważne i korzystne dla Polski – mówił w środę lider Lewicy Razem Adrian Zandberg. Wskazał, że propozycja Brukseli to koniec z „klimatycznym dumpingiem”.

"Bruksela kładzie na stół nowy, ambitny pakiet klimatyczny, który jest krokiem w dobrą stronę, w stronę odpowiedzialności za przyszłość naszej planety. My, Lewica Razem, nie mamy wątpliwości, że Europa potrzebuje traktować klimat poważnie, że te rozwiązania, ambitne rozwiązania, zmieniające naszą gospodarkę są potrzebne, ażeby pokolenie naszych dzieci nie żyło w świecie przypominającym koszmar, żeby nie żyło w Polsce, w Europie dużo gorszych niż te, w których żyjemy dzisiaj" – powiedział w środę podczas briefingu w Szczecinie poseł Lewicy, lider Lewicy Razem Adrian Zandberg.

W środę Komisja Europejska ma zaprezentować pakiet legislacyjny Fit for 55, który ma przystosować Unię Europejską do nowych, wyższych celów klimatycznych. Zmiany mają mieć wpływ na każdy kraj UE i obejmą wiele obszarów - m.in. wyższe cele dla odnawialnych źródeł energii, podatki, nowe limity emisji dla samochodów czy objęcie nowych sektorów unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji.

Zandberg wskazał, że przyjęcie pakietu będzie "ważne i korzystne dla Polski". Podkreślił, że Lewica Razem od lat upominała się o ochronę europejskiego rynku przed "dumpingiem klimatycznym".

"Musimy skończyć z tą absurdalną sytuacją, w której są kraje na świecie, które z braku odpowiedzialności za klimat zrobiły swoją kartę przetargową, które konkurują tym, że trują środowisko, że mają za nic w przyszłość planety" – mówił lider Lewicy Razem, wskazując, że propozycja Brukseli to koniec z "klimatycznym dumpingiem" i wprowadzenie dla takich krajów obostrzeń cenowych, które "spowodują, że to nieodpowiedzialne zachowanie, konkurowanie przez niszczenie planety, stanie się nieopłacalne".

image

 Reklama

Zaznaczył, że jest to ważne, jeśli chodzi o klimat, przyszłość planety, a także europejskiej i polskiej gospodarki, "bo takie rozwiązanie będzie chroniło polskie przedsiębiorstwa, naszą gospodarkę przed nieuczciwą konkurencją ze strony tych, którzy zachowują się nieodpowiedzialnie, którzy traktują zatruwanie środowiska i emisję CO2 jako dobry sposób na to, żeby zarabiać więcej pieniędzy".

"Zwracamy się do premiera Morawieckiego, żeby poparł te rozwiązania, żeby Polska nie była znowu hamulcowym w tej sprawie, bo tu idzie o klimat, tu chodzi o przyszłość naszych dzieci, ale to idzie także o żywotny interes i przyszłość polskiej modernizującej się gospodarki. To jest rozwiązanie, które dla polskiej gospodarki po prostu będzie korzystne" – mówił Zandberg.

Dodał, że korzystne będą także inne rozwiązania pojawiające się w pakiecie, np. europejskie środki na finansowanie ocieplania budynków komunalnych, "pieniądze, które trafią do miast po to, żeby pomóc miastom w transformacji, żeby pomóc miastom przygotować się na zmiany klimatyczne".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama