Reklama

Klimat

Wysoki doradca Putina ds. klimatu nawołuje do natychmiastowych działań

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Czołowy doradca prezydenta Rosji w sprawach klimatycznych wzywa władze do podjęcia pilnych działań nakierowanych na zmiany klimatyczne. Uważa on, że Rosja powinna zmniejszyć swoją zależność od paliw kopalnych.

Jak podaje The Moscow Times, Ruslan Edelgeriew powiedział podczas konferencji prasowej w Moskwie, że Rosja nie podołała celom postawionym przez Władimira Putina, które zakładały redukcję udziału paliw kopalnych o 40% do 2020 roku. Redukcja wyniosła zaledwie 12%.

Ponadto, jeśli obecny stan rzeczy się utrzyma, Rosja nie osiągnie tego celu nawet do 2043 roku. Edelgeriew wskazał, że zjawiska tj. masowe pożary na Syberii w ostatnie lato są oznaką, że należy zwrócić większą uwagę na kwestie klimatyczne.

- W skali globalnej wydarzenia tj. na Syberii przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Powodują szkody gospodarcze i społeczne, a także szkody dla zdrowia publicznego. Niektórzy uważają, że pożary lasów są zjawiskiem naturalnym. Uważam, że nie możemy sobie pozwolić na założenie, że płoną w ramach naturalnego procesu - trzeba interweniować i upewnić się, że lasy nie będą płonąć – mówił Edelgeriew.

Rosja pozostaje czwartym największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych po Chinach, USA i Indiach.

Reklama

Komentarze

    Reklama