Reklama

Wiadomości

Ukraiński minister ochrony środowiska na konferencji OBWE: mamy do czynienia z rosyjskim terroryzmem ekologicznym

Autor. Silver Ringvee/ Unsplash/ Domena publiczna

Mamy do czynienia z rosyjskim terroryzmem ekologicznym - powiedział ukraiński minister ochrony środowiska Rusłan Strelec na rozpoczętej w poniedziałek w Łodzi konferencji dotyczącej promocji bezpieczeństwa i stabilności na obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie OBWE.

Reklama

W łódzkiej konferencji OBWE "Promocja bezpieczeństwa i stabilności na obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poprzez zrównoważone ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19" uczestniczą reprezentanci ponad 30 państw członkowskich, przedstawiciele innych krajów członkowskich będą brać udział w spotkaniu w formule online.

Reklama

W inauguracji spotkania wzięli udział m.in. sekretarz generalną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Helga Schmid oraz polski minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau.

W konferencji przez łącza internetowe uczestniczył również minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Rusłan Strelec. W swoim wystąpieniu na forum mówił o tym, że w jego kraju giną ludzie, a majątek jest grabiony przez rosyjskich najeźdźców. "Bronimy także infrastruktury przemysłowej, aby poprzez jej zniszczenie przez Rosjan do środowiska naturalnego nie przedostawały się szkodliwe substancje" - podkreślił Strelec dodając, że niektóre z tych substancji mogą być bardzo szkodliwe dla mieszkańców Ukrainy i sąsiadujących z nią państw.

Reklama

Minister relacjonował uczestnikom konferencji OBWE rosyjskie ataki z pierwszych dni wojny na zaporoską elektrownie atomową i na uszkodzone podczas katastrofy w 1986 r. instalacje elektrowni w Czarnobylu. "Rosyjscy barbarzyńcy zapomnieli o historii i z terytorium Białorusi zaatakowali uszkodzone 36 lat temu instalacje" - mówił. "Spowodowało to zniszczenie systemu monitorowania zanieczyszczeń" - przypomniał.

"Pomimo zagrożenia radiacyjnego wojska okupacyjne weszły do zamkniętej strefy i atakując czarnobylskie instalacje uszkodziły system monitorowania zanieczyszczeń" - stwierdził.

Czytaj też

"Mamy do czynienia z rosyjskim terroryzmem ekologicznym, z rosyjskim zbrodniami na środowisku naturalnym. Na Ukrainie jest blisko 250 miejsc, gdzie moskiewskie wojska zaatakowały nasze instalacje przemysłowe i gdzie istnieje niebezpieczeństwo skażenia środowiska różnymi substancjami" - zwrócił uwagę Strelec.

Minister zapewnił, że Ukraina monitoruje niebezpieczeństwa dla środowiska po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. "Od naukowców z tureckiej marynarki wojennej mamy dane dotyczące skażenia między innymi Morza Czarnego, za które to zanieczyszczenia odpowiedzialna jest rosyjska flota inwazyjna" - podsumował.

Jak przekazało biuro prasowe MSZ, konferencja w Łodzi to drugie spotkanie organizowane w ramach Forum Ekonomiczno-Środowiskowego będącego najważniejszym wydarzeniem II wymiaru bezpieczeństwa realizowanego w zakresie OBWE, której w tym roku przewodniczy Polska.

"Podczas kilku sesji konferencji mają być omawiane m.in. sprawy zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych; współpracy na rzecz efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii, sposobów realizacji tzw. zielonej i zrównoważonej odnowy gospodarczej, rozwiązań cyfrowych jako katalizatorów ekologicznego wzrostu gospodarczego" - poinformowali organizatorzy.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powstała 1 stycznia 1995 r. Oprócz państw Europy należą do niej m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Uzbekistan i Mongolia, w sumie to 57 krajów. Celem OBWE jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach bezpieczeństwa: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. W tym roku pracom OBWE przewodniczy Polska.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama