Reklama

Wiadomości

UE osiągnęła porozumienie ws. definicji europejskich zielonych obligacji

Autor. Alexandre Lallemand / Unsplash

Parlament Europejski i kraje członkowskie osiągnęły porozumienie ws. ustanowienia wymogów dla europejskiego standardu zielonych obligacji, aby zapobiec finansowemu greenwashingowi.

Reklama

Komisja Europejska po raz pierwszy przedstawiła propozycję uregulowania stosowania terminu "europejska zielona obligacja" - lub EuGB - dla obligacji zrównoważonych środowiskowo w lipcu 2021 roku. Celem rozporządzenia jest określenie, które produkty finansowe mogą być oznaczone jako europejskie zielone obligacje.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Powinno to pomóc w zapobieganiu "greenwashingowi" produktów finansowych. Z tym zjawiskiem w finansach walczą zarówno organizacje ekologiczne, takie jak Greenpeace, jak i międzynarodowe instytucje finansowe, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

We wtorek 28 lutego unijni negocjatorzy osiągnęli tymczasowe porozumienie w sprawie zasad, które powinny umożliwić inwestorom lepszą identyfikację obligacji dostosowanych do ekologicznych celów UE, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko greenwashingu.

"Dziś wieczorem UE zrobiła duży krok w kierunku ekologizacji tego ogromnego rynku, przyjmując pierwsze na świecie rozporządzenie w sprawie obligacji ekologicznych" - podał w oświadczeniu po osiągnięciu porozumienia unijny ustawodawca Paul Tang, sprawozdawca w tej sprawie.

Komisarz ds. usług finansowych Mairead McGuinness również z zadowoleniem przyjęła tymczasowe porozumienie. "Dzięki europejskiemu standardowi obligacji ekologicznych tworzymy nowy złoty standard dostępny dla tych firm, które chcą być na czele transformacji w zakresie zrównoważonego rozwoju" – stwierdziła.

Czytaj też

Zgodnie z proponowanymi przepisami emitenci korzystający z europejskiego standardu zielonych obligacji będą musieli udowodnić, że wpływy ze sprzedaży ich obligacji są zgodne z unijnym zbiorem zasad taksonomii, który określa, jakie działania można uznać za zrównoważone. Jednocześnie 15-proc. środków z zielonych obligacji będą mogły zostać przeznaczone na działalność gospodarczą, która nie jest jeszcze objęta unijną taksonomią.

Komentarze