Reklama

Wiadomości

Rolnicy na EKG w Katowicach. Na protest zabrali m.in. taczki i trumnę

Autor. Marek Mróz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Przed Międzynarodowe Centrum Kongresowe, w którym odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy, rolnicy przywieźli taczki z gnojówką oraz trumnę symbolizującą śmierć polskiego rolnictwa.

– To obrazuje, co może się z nami stać, jeśli będziemy nadal brnąć w pomysły polityków (…) Ta trumna symbolizuje, że nasze rolnictwo umiera i musimy zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić – powiedział Piotr Wyciślik, rolnik z Rudy Śląskiej.

Protestujący domagają się m.in. odrzucenia w całości Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej. Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa, które mają umożliwić wspólnocie europejskiej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Część rolników po zakończeniu protestu weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Reklama

– Postanowiliśmy zarejestrować się na kongres, aby posłuchać tego, co mają nam do zaoferowania (…) i po prostu – jeśli będzie taka możliwość – powiedzieć, jaka jest prawda i jak my to odbieramy, te opowiadania polityków i elit, jak będzie wyglądał ten zielony ład, do którego wybrali ładną nazwę, ale pod tą nazwą kryje się wiele rzeczy, które uprzykrzą nam wszystkim życie” – powiedział Wyciślik.

Gośćmi specjalnymi XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego są premier Polski Donald Tusk oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Rolnictwo to jeden z głównych tematów tegorocznego kongresu.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama